13 Reason Why (Ölmek için 13 Sebep) Tartışmalara Yol Açtı


Netflix’in orijinal yapımlarından olan 13 Reason Why (Ölmek için 13 Sebep), birçok tartışmaların hedefi oldu. Popüler dizi içerik hakkında uyarılar almaya başladı.

Netflix’in 31 Mart tarihinde 1. Sezonunu yayınladığı 13 Reason Why (Ölmek için 13 Sebep) izleyenlerin takdirini toplarken otoritelerin ise tepkisine yol açtı. Dizinin kendisinden çok içeriği gösterişiyle eleştiren otoriteler, dizinin özendirici olduğunu belirtiyor.
Bununla birlikte Netflix’e yeterince içerik uyarısı yapmadığı konusunda eleştiriler yöneltilirken dizi, Nisan ayında zihinsel sağlık organizasyonu Headspace tarafından ”riskli” ve ”tehlikeli”olarak nitelendirdi. Psikolaglar ise gençlerin diziyi izlememeleri gerektiğini belirtiyor.
13 Reason Why’da zorbalık, intihar ve tecavüz de dahil olmak üzere birçok tetikleyici yer almakta. Bu içeriklerin genç izleyicileri olumsuz etkilediği belirtiliyor ve onların potansiyal varoluşlarını tehdite soktuğu belirtiliyor.

Eleştiriler sonrası Netflix artık dizinin ilk bölümü başlamadan önce içerik ve ileriki bölümler hakkında uyarı belirtmeye başlayacak. Aynı zamanda izleyenleri 13ReasonsWhy.info sitesini yönlendirecek. Bu site duygusal zihinsel sağlık ve intiharı önleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için kaynaklar sunuyor.
Diziyi izleyip bitiren ve inanılmaz derecede seven biri olarak birkaç şey söylemek isterim. 13 Reason Why her ne kadar gençlerin oynadığı gençlik dizisi gibi görünsede aslında ”gençlerin oynadığı bir yetişkin dizisi”. Dolayısıyla yaşı genç olanların izlemesi pek doğru olmayabilir zira olumsuz etkilere neden olabilir.
Ancak diziyi öneririm, güzel bir yapım ve müzikleri şahane. Trailer hemen aşağıda.

Kaynak; Mashable


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.