2020'de Türksat 6A Yörüngede


Türkiye’nin ilk yerli uydusu olması planlanan Türksat 6A’nın projesinin başlaması için gereken imzalar 15 Aralık’ta atılacak. Uydu UBAK (Ulaştırma ve Denizcilik bakanlığı) ve TÜBİTAK’ın ortak yapımıyla gerçekleştirilecek.
Proje maliyeti 548 Milyon Lira olacak. 398 Milyon Lirası UBAK tarafından karşılanacak kalan kısmı ise TÜBİTAK tarafından karşılanacak. Uydu 4.5 Ton ağırlığında olacak ve 2020’de 42 derece doğu boylamlarında ki bir yörüngeye oturturulması bekleniyor. Türksat 6A, Asya, Avrupa ve Türkiye gibi geniş bir kapsama alanına sahip olacak. Üzerinde 20 adet aktarıcıya da sahip ayrıca 4 tanede yedek aktarıcı bulunacak. Uydu UMET binasında üretilecek. 2017’de ise Türksat 5A uydusunun fırlatılması bekleniyor. Türkiye’nin 2020’ye kadar yörüngede toplam 7 uydusu olması bekleniyor.
Eğer bir gelişme olmaz ise uyduyu yine farklı bir ülkede fırlatılacak. Hali hazırda 2023’te tamamlanması beklenen Uydu Fırlatma Rampası üzerinde de çalışılıyor. Muğla’da yapılması beklenen rampanın toplam maliyeti 1 Milyar dolar olması bekleniyor.
Bu haberler dünya geneline baktığımızda çok büyük bir değer olarak kayda geçmesede bu projelerden ve geliştirmelerden gelecek olan tecrübe bizim için çok değerli.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.