21 Mart 2016 Apple Sunumunda Öne Çıkan Önemli Noktalar


Merhabalar,
Apple’ın bugün gerçekleştirmiş olduğu sunumdan öne çıkan noktaları sizler için derlemek istedim. Yalnız bu konuda iPhone SE ve yeni iPad Pro’ya dair hiçbir bilgi olmayacak. Bu iki cihaz hakkında ayrıntılı bilgi almak için alttaki linkleri kullanabilirsiniz.

Şimdi geçelim sunumda öne çıkan diğer önemli noktalara:
-Apple, cihazlarında geri dönüştürülebilir malzemeler kullandığını, bunun hammadde kullanımını ciddi oranda azalttığını söyledi. Malzeme kalitesini ise, güneş panellerinde kullanılan birkaç materyalin donanımlarında bulunduğunu, bu yüzden hem kaliteli hemde doğa dostu ürünler ürettiklerinden bahsettiler.
1
-Tıbbi alanda da çalışmaların uygulama bazlı gerçekleştirildiği belirtildi. Parkinson gibi ciddi hastalıklarda düzenli egzersizler yapmanın ve erken teşhisin çok önemli olduğu belirtildi. Bunun içinse Research Kit ve CareKit isimli iki uygulama çıkardıklarını, hastalıkların çok daha erken tespit edileceğini hatta hastaların tedavi sürecinde ne yapmaları gerektiğini (ilaç çetelesi, egzersiz skalası vb.) bu uygulama sayesinde takip edebilecekleri belirtildi.
2
-Apple Watch fiyatının 399$’dan 299$’a çekildiği, spor ve deri kopçalı modeller için yeni renklerin (Turuncu, mavi, pembe bunlardan birkaçı) satışa hazır olduğu belirtildi.
3
-iOS 9.3’ün gün içerisinde dağıtıma çıkacağı, güvenlik kısmında gelişmelerin ağırlıkta olduğu söylendi. iCloud parolasında yeni bir şifreleme yöntemi ve notlar uygulamasına parola koruması eklendiği belirtildi.
4
-Gece modu tanıtıldı. Çalışma prensibi ekrandaki mavimsi ışığı silmek. Bu şekilde çok daha rahat uykuya dalabileceğinizi, ekranın gözlerinizi daha az yoracağı belirtildi.
5
-Ayrıca Apple’ın “Uzay Gemisi” diye tabir ettiği yeni merkezlerine de gelecek yıl geçeceği belirtildi. Sanırım bundan sonra sunumlar çok daha interaktif ve rahat bir ortamda gerçekleşecek. Bu hamleyle birlikte sanırım sıkıcı Apple sunumlarını geride bırakmayı planlıyorlar.
6
21 Mart 2016 tarihinde gerçekleşen Apple sunumundan öne çıkan önemli noktaları sizler için aktarmaya çalıştık.
Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.