3D Yazısı ile Plastik Roket Motoru Üretildi!


MIT tarafından 3 Boyutlu yazıcı kullanılarak roket motoru geliştirildi. Bu motorun diğerlerinden en büyük farkı ise platsik yapıda olması.

Eğer bir roket üretmek istiyorsanız onları yüksek basınç ve ısıya direnebilmeleri için metalden yaparsınız, değil mi? MIT’ye göre plastikte olur. 3D yazıcı ile geliştirilen plastik gövdeli roket motoru testleri başarıyla geçerek ilgi uyandırdı.
Motoru ateşleyen MIT ekibi ilk denemede gayet güzel bir sonuç aldı. Sadece roketin boğaz kısmında hafif bir hasar oluştu ancak plastikten olduğunu düşündüğümüzde bu kabul edilebilir. İkinci denemede ise işler istendiği gibi gitmedi ancak zaten roketler tek kullanımlıklar ve MIT de motoru birden fazla ateşlemeye uygun olmadığını belirtiyordu.
Plasitikten bir roket üretmenin amacı aslında maliyet odaklı. Zira Metal basklı 3D yazıcıların sadece kendileri yüzbinlerce dolar olabiliyor. MIT‘nin kullandığı Markforged Mark Two yazıcısı ise sadece 13.499 dolar. Bilim insanları ise daha büyük ve güçlü plastik motorlar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu sayede metalin getirdiği yüksek maliyetin hafifletilmesi hedefleniyor.
Hemen aşağıdan videoyu izleyebilir sağda yada üstlerdeki reklamlara tıklayabilirsin. (Şaka, şaka reklamlara tıklaman gerek yok. Tıklarsan da seviniriz tabii.)

Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.