5.4 Trilyon Dolar Değerinde Astreoid Yakınımızdan Geçecek


Be gece daha doğrusu gece yarısından sonra ilginç bir olay yaşanacak.  2011 UW-158 isimli astreoid dünyanın yakınından geçecek ama ilginçlik dünyaya çarpma olasılığında veya büyüklüğünde veya uzayda ki süretin de değil, astreoidin değerinde. (parasal anlamda)
Bilim adamlarının hesaplarına göre bu gece (TSİ 02:00) dünyamızın 4.2 milyon kilometre uzağından geçecek. Bu mesafe Dünya’nın Ay’a olan uzaklığının 6 katı olsa da bilim adamlarına göre yakın bir mesafe. Çapı 1KM civarında olan astreoidi ilgin yapan ise içerisinde bulunan çok değerli bir maden. Platin madeninin bulunduğu düşünülen astreoitte bu madenden yaklaşık 90 milyon ton olduğu düşünülmekte. Maddi anlamda düşünürsek o astreoit 5.4 Trilyon dolar (14 Trilyon Türk Lirası civarı) değerine sahip.
0-720x440
Gelecekte insanlık bu değerli astreoitleri yakalayıp işleyebilir ki fazla uzak değil daha geçen hafta Planetary Resources adlı uzay aracı bu amaçla uzaya fırlatıldı. Tabi bu uydunun şimdilik test için  olduğunu belirtelim. Zaten bunun olacağı bilinmekte zira bilim adamlarına göre Dünya’da bulunan nadir elementler 45 yıl içerisinde tükenmiş olacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    1. Ne demek 🙂 Dijitaller olarak görevimiz. Yorumunuz için teşekkürler..

  1. Merhaba, çok başarılı buldum gerçekten harika. haberler açık ve net anlaşılır görseller harika tema desen süper bende teknoloji hastasıyım hep böyle bir sitem olsun istemişimdir başarılarının devamını dilerim ayrıca bu tarz haberlerden haberdar olmak istiyorum ne yapmak grekio