8. Nesil Intel İşlemciler Yüzde 30 Daha Performanslı Olacak


Bu yılın sonlarında göreceğimiz Intel 8. Nesil işlemci ailesi hakkında bazı performans detayları paylaşıldı.

Intel bir süredir Tick-Tock stratejisinden uzaklaşmış hatta bu stratejiye bir son verdiğini açıklamıştı. Uzunca bir süre bu stratejiyi sürdüren Intel her iki nesilde yeni üretim sürecine geçmeliydi fakat bu böyle olmadı. Firma tam 3 Nesildir 14nm’de kalmış durumda. Görünen o ki bu rakam 8. Nesil işlemciler ile dörde çıkacak.
Bu yılın sonlarında duyurulacak olan Coffe Lake mimarisi Intel’in 8. Nesil Core işlemcilerini taşıyacak ve aynı zamanda firmanın 14nm’de ki son işlemci ailesi olacak. Coffe Lake mimarisinin performans öngörüsü ise değişmiş durumda. Daha önceki yapılan açıklamalara göre Coffe Lake mimarisi, Kaby Lake (7. Nesil Core) mimarisine göre %15 performans artışı sağlayacaktır. Fakat yeni açıklamaya göre performans artışı %30 seviyesinde seyredecek.
Intel bu konuda detaylı bir açıklama yapmaktan kaçınmış durumda ancak firma 14nm’nin en verimli versiyonuna geçtiklerini belirtiyor. Ayrıca çekirdek mimarisinde yaptıkları iyileştirmeler ile bu performans farkı yakalanmış görünüyor, en azından Intel’ın bu sonuçlara ulaştığı Sysmark benchmark testinde öyle.
Intel 8. Nesil Core işlemci ailesi nam-ı diğer Coffe Lake bu yılın sonlarına doğru hem masaüstü hem de dizüstü için aynı anda duyurulacak. Şimdilik kesin bir tarih ise bulunmuyor.
Computex 2017’ye dair tüm haberleri BURAYA tıklayarak takip edebilirsiniz.
Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.