Apple’ın rakip müzik servislerine yönelik yaptığı baskı incelenecek


The Verge sitesinin ulaştığı bazı kaynaklara göre ABD Adalet Bakanlığı, Apple’ın gelecek aylarda çıkarmayı planladığı müzik servisi için diğer rakiplere baskı yaptığı iddiasını yakından incelemeye hazırlanıyor.
Bildiğimiz gibi Apple, Beats’i bir süre önce satın aldı. Şimdilerde ise Apple’ın kullanıcılara sunmaya hazırlandığı Beats Music servisinden bahsediliyor. İddiaya göre Apple, Beats Music servisini piyasaya çıkarmadan önce plak şirketlerine, Spotify ve benzeri müzik servislerinin ücretsiz sürümlerini kaldırmaları için baskı yapıyormuş. Ücretsiz müzik dinleme hizmetini kaldıracak olanlar direkt olarak plak şirketleri değil. Bilindiği gibi Apple’ın müzik sektöründe hatırı sayılır bir ağırlığı var ve Apple bu ağırlığı plak şirketlerinin Spotify ile lisans yenilememesi için kullanmak istiyor. Böylelikle ücretsiz hizmet kalkacak, Spotify ve diğer müzik dinleme servisleri tamamıyla ücretli olacak ve Apple’ın çıkarmayı planladığı müzik servisi sektörde büyük bir avantaj yakalayacak. Spotify’ın hali hazırda 6o milyon kullanıcısından sadece 15 milyonunun ücretli sürüm kullanıcısı olduğunu düşünecek olursak bu Apple için bir hayli iyi bir senaryo.
11-21-apple-beats-streaming
Görünüşe göre Apple her zaman olduğu gibi el attığı bir sektörde en iyisi olmak için çabalıyor. Hatta iddiaya göre Apple bu konuda öyle ileri gitmiş ki Universal Music Group’a Youtube’dan müziklerini çekmesi durumunda tüm lisans ücretlerini karşılamayı teklif etmiş.
İddialar ne kadar doğru ne kadar yanlış bunu zaman gösterecek. Adalet Bakanlığı şimdiden müzik sektörünün üst düzey yöneticileriyle görüşmeye başlamış. Bu konu Apple avukatlarına fazla mesai yaptıracak mı hep birlikte göreceğiz.
Kaynak: The Verge


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.