Adobe; Flash'ın Fişini 2020'de Çekiyoruz


Sonunda

Bir kenarda oturup ölmesini beklediğimiz Flash Player hakkında birinci ağızdan resmi açıklama geldi. Flash Player’ın çok fazla sorun çıkarması, güvenlik açıklarının olması ve stabil olmayışı nedeniyle geliştiriciler tarafından zaten bir süredir tercih edilmiyordu, fakat resmi ölüm tarihini duymuş olmak sevindirici.
Adobe tarafından yayınlanan blog yazısında Flash Player’ın 2020 yılına kadar destekleneceğini ve sonrasında tüm desteğin kesileceği belirtildi. Son yıllarda HTML5, WebGL ve WebAssembly’nin öne geçmesi bu yıkılışı hızlandırmıştı. Firma, Apple, Microsoft, Facebook, Mozilla ve Google gibi iş ortaklarıyla birlikte sorunsuz bir geçiş yapmak istiyor.
Hala önemli bir kullanım kitlesine sahip olan Flash, bildiğiniz gibi bir çok tarayıcıdan kaldırılmış ve HTML5 standart haline getirilmişti. 2020 yılına kadar kullanan herkesin diğer alternatiflere geçmesi gerektiği belirtiliyor. Mozilla, Microsoft ve daha bir çok firma da 2020 yılında kendi ürünlerinden Flash’ı tamamen kaldıracaklarını zaten önceden belirtmişti.
Seni tanımak güzeldi, şimdi güle güle Flash.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.