Akıllı Telefon Sevkıyatları ilk Çeyrekte Arttı!


Akıllı telefon pazarı büyümeye devam ediyor. Yayınlanan son raporda yılın ilk çeyreğinde yapılan akıllı telefon sevkiyatı geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde arrtı.

IDC’nin en son verilere göre, global akıllı telefon sevkiyatı ilk çeyrekte %4.3 arttı ve firmanın daha önce yaptığı %3.6’lık büyüme tahminini gerde bıraktı. Ocak-Şubat-Mart dönemini kapsayan ilk çeyrekte toplamda 347.4 milyon akıllı telefon gönderimi gerçekleşti. Bu rakam önceki yılın aynı döneminde 332.9 milyon adet olarak gerçekleşmişti.
Yapılan telefon sevkiyatında aslan payını yine Samsung alıyor. Firma, dönem boyunca 79,2 milyon adet göndererek akıllı telefon dünyasına hakimiyetini sürdürdü. Geçen yılki rakamla aynı seviyede gönderim yapan firma, pazar payında ise bir puanlık bir düşüş yaşasa da (%22.8) liderlik koltuğunu kimseye bırakmadı.

Apple ise geçen yılın ilk çeyreğinde teslim ettiği akıllı telefon sayısını % 0,8 arttırarak 51,6 milyon adeta ulaştı ve Samsung’un ardından ikinci oldu. Bu dönemde Apple, pazar payında %0.5’lik bir kayıp yaşayarak %14.9’luk dilimin sahibi oldu. Samsung ve Apple’da ki pazar payı kayıplarının nedeni ise Çinli firmalar.
Çinli üreticiler ilk beşte son üç basamağın sahibi oldu. Huawei, üçüncü çeyrekte dünya genelinde 34.2 milyon adet üretti. Şirketin dönem sonunda % 21,7’lik büyüme oranına imza atarak global akıllı telefon pazarının % 9.8’ine sahip olduğu görülüyor.
Oppo, yıllık % 29.8 artışla 25.6 milyon akıllı telefona ulaşarak bu yılın en güçlü büyümesine sahip oldu. Mart ayı sonunda pazar payı ise % 7,4 oldu. Vivo, bu yılın ilk üç ayında, bir önceki yıla kıyasla güçlü bir büyüme gösterdi ve % 23.6 artışla 18.1 milyon telefona ulaştı. Bu yükseliş Vivo‘ya % 5.2’lik bir pazar payı verdi.
Kaynak; Phonearea


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.