Akıllı televizyonlar bizi dinliyor mu? | Dijitaller

Akıllı televizyonlar bizi dinliyor mu?


George Orwell’in 1984 adlı bilim-kurgu romanını okuyanınız vardır mutlaka, okumayanlar için konuyla ilgili kısmını kısaca anlatayım:

Romanda her evde “tele-ekran” adı verilen cihazlar vardı ve bu cihazlar hem görüntüyü hem de sesi sürekli kayıt altına alıyordu. Böylelikle totaliter rejimin başındaki Büyük Birader’e karşı herhangi bir aksi davranışta bulunamıyordunuz.

Günümüzde akıllı televizyon üreten firmaları “Büyük Birader” yerine koymanın ne kadar mantıklı olduğunu tartışmak yerine gelin bu konunun nasıl tekrar gündeme geldiğini ve neler olabileceğini konuşalım.

Geçtiğimiz günlerde Parker Higgins isimli bir twitter kullanıcısı hesabından Samsung’un açıkladığı SmartTV güvenlik politikasının bir kısmına dikkat çekerek insanları uyandırmış ve büyük bir yankı yaratmıştı. Higgins’in paylaştığı kısımda kısaca söylemek gerekirse Samsung’un Smart TV ile kullanıcılara sunduğu sesli komutun sürekli olarak tüm konuşmaları kaydedeceği ve 3.partilerle paylaşabileceğini bu nedenle TV yanında konuşurken dikkatli olunması gerektiği şeklinde bir uyarı yapılıyor.

Aslına bakarsanız sesli komut olayının sizin komutlarınızı analiz edip düzgün bir şekilde çalışabilmesi için bu gerekli bir özellik ama yine de insanı tedirgin ediyor. Ne olursa olsun siz kapatmadığınız sürece sesiniz kayıt altında olacak. “Yahu bizi kim neden dinlesin” diyebilirsiniz ama laptoplarının ön tarafındaki kameraya bile siyah bant takacak kadar pimpirikli insanlar varken bu mesele kolay kolay göz ardı edilemeyecek gibi görünüyor.

İşin iyi kısmı ise 1984 romanındaki gibi çaresiz değiliz. Sesli komut özelliğini istediğimiz zaman kapatıp açabiliyoruz. Çok büyütülmesini anlamsız bulduğum bu meseleyi “Gizliliğimize ne kadar dikkat edersek edelim günümüz teknolojisinin yapamayacağı şey yok” diyerek kapatıyorum. Hayatın tadını çıkarın.

Sevgiler…

T.

Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencisiyim. Bilim-kurguya ilgili, Star Wars'a hayran, Orta Dünyalı ve teknolojiye oldukça düşkün biriyim. Boş zamanlarımda Nesquik içerim. Güç sizinle olsun.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı televizyonlar bizi dinliyor mu?

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz