Alibaba, Bekarlar Gününde 18 Milyar Dolarlık Satış Yaptı!


Bildiğiniz gibi Çinliler biraz garip bir millet ve bazı özel günlerde alışveriş konusunda çılgınlıklara imza atıyorlar. Çin ve alışveriş denince akla ilk gelen e-ticaret sitesi olan Alibaba.com’da 11 Kasım tarihinde Bekarlar Gününde kullanıcıların istilasına uğradı.
Çin’in en büyük e-ticaret sitesi Alibaba , geçtiğimiz Bekarlar Gününde toplam 17.8 Milyar dolar değerinde satış yaptı. Kendi rekorunu geliştiren Alibaba, geçtiğimiz yıl 14.3 Milyar dolarlık satış yapabilmişti.
Cuma günü gerçekleşen bu çılgınlıkta günün daha ilk 5 dakikasında toplam 1 Milyar dolar değerinde ürün satışı gerçekleştiği belirtiliyor. Gün boyunca da satış işlemlerinin %87’sinin mobil cihazlardan gerçekleştiği alışveriş çılgınlığında Apple, Nike, New Balance markları oldukça büyük ilgi gördü.

Alibaba CEO'su Jack Ma
Alibaba CEO’su Jack Ma

1 Milyardan daha fazla internet kullanıcısının bulunduğu Çin’de bu tip özel günlerde yapılan alışverişlerin fiziksel mağaza satışlarına fark attığı biliniyor. Bu tip özel günlerden elbette sadece Çin vatandaşları yararlanmıyor, yurtdışından da çokça ilgi görülüyor.
Çin’de ki bu alışveriş çılgınlığı sona ererken yeni bir çılgınlık olan ve özellikle Batı kesimini hedef alan Black Friday (Kara Cuma) yaklaşıyor. Bu günde de yine büyük satışların olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Cüzdanınız sızı korusun.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.