Alphabet Apple'ı Geçerek Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu!


Yeniden yapılanma süreci ile ana çatı şirketi konumuna getirilen Alphabet (Alfabe) bünyesinde Google ve daha bir çok bağlı şirketi barındırıyor. Google’ın bunu yapma nedeni daha iyi finansal sonuçlar ve daha kolay yönetim sağlanmasıydı ve ilk meyveler geldi bile. 2015 son çeyreği finansal sonuçlarına göre Alphabet artık dünyanın en değerli şirketi konumuna geldi.
alphabet structure copy-2
Alphabet yılın 4. çeyreğinde toplamda 21.33 Milyar dolar gelir elde etmeyi başarırken 4.9 Milyar dolar net kar akışı sağladı. Hisse senetlerinde ve borsada değerini arttıran şirketin piyasa değeri ise Apple’ı geçti. Yaklaşık 570 Milyar Dolar piyasa değerine ulaşan Alphabet’in en yakın takipçisi Apple ise 539 Milyar dolar seviyesinde kaldı.
Alphabet geçtiğimiz 2014 yılının aynı döneminde gelirlerde %18 artış sağlarken elde edilen net kar düzeyinde de %4 artış sağlamayı başararak beklentilerin üzerinde finansal sonuca imza attı. Alphabet’ten önce en değerli şirket 2010 yılından beri Apple’dı, ondan önce ise en değerli şirket Microsoft’tu.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.