Alphabet ve Google'da İşler Yolunda; Üçüncü Çeyrek Sonuçları Yüzleri Güldürdü


Kısa süre önce 2016 mali üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan Google ve iştiraklarının çatı şirketi Alphabet’te işler tıkırında ilerlemeye devam ediyor. Yükselişini sürdüren dev uluslu şirket yılında üçüncü çeyreği olan Temmuz-Eylül döneminde gelirlerini ve kar marjını arttırmayı başardı. Gelirlerdeki ve karda ki aslan payı ise reklamlardan elde edildi.

Gelirlerin 22,3 Milyar Doları Google’dan

Paylaşılan rapora bakacak olursak Alphabet, üçünçü çeyrekte toplam 22,45 Milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise bu rakam 18,67 Milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Bu bağlamda firma yıllık bazda gelirlerinde %20 düzeyinde bir yükseliş yakalamış durumda. Alphabet’in bu dönemdeki net karı ise %27 artarak 5.1 Milyar dolar düzeyine yükseldi.
Mali üçüncü çeyrekte gelirlerin aslan payını oluşturan reklamlar %18 düzeyinde bir yükseliş seyrederek firamaya 19.82 milyar dolar kazandırdı. Reklamlardan sonraki en büyük gelir kaynağı olan bulut servislerinden ise firma %39 yükselişle 2.4 milyar dolar elde etti. Other Bets yani Alphabet ve Google dışındaki diğer şirketlerin tamamı ise 197 Milyon dolar gelir elde etti.
Kaynak: Alphabet


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.