Amazon, Çalışan Sayısını Hızla Arttırmaya Devam Ediyor!


Vay canına

Son yıllarda çok hızlı bir büyümenin içerisinde olan Amazon, aynı büyümeyi çalışan sayısında da gösteriyor. Dünyanın en büyük firmalarından biri olan Amazon, son çeyrekte çalışan sayısını %77 oranında arrtırmayı başarmış ki, bu büyüme inanılmaz.
Bir önceki çeyrekte çalışan sayısı 382.400 kişi olan Amazon, son üç ayda bu rakamı 159.509 kişi arttırarak 541.909 çalışana yükseltti. Bunlara yine son dönemde satın alınan şirketlerdeki çalışanlar da eklenmiş durumda. Amazon, yaklaşık 90 bin çalışanlı Whole Foods‘u ve tam olarak çalışan sayısı bilinmeyen Souq‘u satın almıştı. Fakat, buralardan gelen çalışan sayısını da çıkarsak yine yaklaşık %45-47 dolayında bir büyüme söz konucu olacaktı. Bu arada Amazon, çalışan sayısını da arttırmaya devam ediyor. Hali hazırda 14.000 iş ilan vermiş durumdalar ve bu rakamın 7.000’ini yazılım mühendisi oluşturuyor.

Yarım milyondan daha fazla çalışana sahip olan Amazon, Amerika’nın en çok çalışana sahip ikinci şirketi konumunda. Birincisi ise elbette Walmart. Walmart’ın yaklaşık 2.3 milyon çalışanı bulunuyor. Yine örnek olması açısından Google‘ın işgücü üçüncü çeyrekte 78.101 olarak gerçekleşti -Amazon’un son üç ayda eklediği miktarın yaklaşık yarısı… Microsoft ise son mali çeyrekte 124.293 kişiyi istihdam etti.
#Kaynak; GeekWire Yahoo


Metin Akpınar
Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir