Amazon Go; Markette Kasa Sırası Beklemeye Son


İnternet ve alışveriş kelimelerini yan yana getirdiğimizde ismi kendiliğinden ortaya çıkan Amazon, yeni bir girişime daha imza atıyor. Dünyanın en büyük online alışveriş platformlarından biri olan Amazon artık sanal alışveriş deneyimini fiziksel mağazalara Amazon Go ile taşıyor.
Amazon’un Seattle, ABD‘de, bulunan şirket merkezinde 5 Aralık günü açılan fiziksel mağazada çeşitli ara öğünler, atıştırmalıklar, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi tüketim türleri satılıyor. Ancak bu yenilikçi mağazada ne bir kasiyer, ne bir kasa yada ne bir sıra var. Tüm bunların yerine firmanın yeni uygulaması Amazon Go var.
Müşteriler Amazon Go uygulaması sayesinde aldıkları ürünün ödemesini anında yapabiliyorlar. Firma bu girişiminde Just Walk Out adını verdiği bir teknolojiyi kullanıyor. Bu teknoloji içerisinde Derin Öğrenme (Deep Learning), Bilgisayar Görme (Computer Vision) ve  Sensör Füzyonu (Sensor Fusion) kullanılıyor.
Elbette Amazon’un bu çözümü şimdilik sadece test programının bir parçası. Ancak firma gelecek yılın başlarında mağazasını herkese açmayı planlıyor.
(Aslında ben bu fikri düşünmüştüm, cidden.)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.