Amazon, Teslimatlar için Şehirlerde 'Drone Arı Kovanı' Planlıyor | Dijitaller

Amazon, Teslimatlar için Şehirlerde ‘Drone Arı Kovanı’ Planlıyor


Amazontopia’ya hoş geldiniz

Amazon, yeni yaptığı bir patent başvurusunda gelecek için ilginç düşüncelerinin olduğunu bizlere birkez daha gösterdi. Bildiğiniz gibi firmanın bir süredir alışverişlerde drone teslimat planları var ve bunu bazı pilot bölgelerde de denemeye başlamıştı ancak bu teslimatların önünde bazı önemli engeller bulunuyor. Bunların en önemlisi nüfusun yoğun olduğu yerler.

Yeni patent ile bu sorun çözülecekmiş gibi görünüyor zira firma, dikey olarak bir drone arı kovanı binası inşa etmeyi planlıyor, en azından “İnsansız Hava Araçları İçin Çok Katmanlı Bir Uygulama Merkezi” olarak tanımladığı bu yeni konseptinde. Dikey, silindirik bir depo olarak düşünülen bu yapılar droneların konaklama ve siparişi alma merkezi olarak  konumlanıyor. Aşağıdaki eskizlerde çalışma mantığı basitçe gösteriliyor. Ayrıca patent başvurusunda farklı birkaç çözüm daha gösterilmekte.

Tabi şehir içinde büyük bir depo, ve onlarca drone demek yine bazı sorunları beraberinde getiriyor. İlki droneların ”vızzzz” şeklinde kulak tırmalayan sesleri. Kimse o binanın yakınında yaşamak istemez. Diğer bir kötü senaryo ise nüfusun yoğun olduğu yerde bu dronelardan birinin havada arızalanması yada bir insana çarparak zarar vermesi. Amazon, paten başvurusunda ses konusuna da el atıyor aslında. Yeni hava akım sistemleri ve pervaneleri sayesinde daha az ses hedefleniyor.

Elbette bu tip patent başvuruları her zaman gerçekleşecek diye bir şey yok. Bu sadece firmanın drone teslimatı konusunda gerçekten ciddi düşündüğünü ve yeni fikirler üzerinde çalıştığını gösteriyor. Amazon yaptığı doğru hamleler ile dünyanın en değerli 4. şirketi olmuştu ve sanırım yavaşlamak gibi bir niyetleri yok.

Kaynak; Engadget USPTO

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amazon, Teslimatlar için Şehirlerde ‘Drone Arı Kovanı’ Planlıyor

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz