AMD, 2 Çeyrekte de Yükselişini Sürdürdü | Dijitaller

AMD, 2 Çeyrekte de Yükselişini Sürdürdü


Kırmızı takım

AMD, geçtiğimiz günlerde 2017 yılının ikinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Nisan-Mayıs-Haziran dönemlerine ait rapor, AMD için geleceğin umut dolu olduğuna işaret etse de firmanın hala karlılığı yakalayamadığını da gösteriyor.

Ancak, bu yılın başlarından itibaren AMD’nin başarılı ürünleri firmayı finansal anlamda düzlüğe çıkarmaya yetti diyebiliriz. Özellikle firmanın hızlı yükselişinde Ryzen işlemcilerin öneminin büyük olduğu belirtiliyor. 

AMD, ikinci çeyrekte toplam 1.22 Milyar dolar gelir sağlamayı başarmış. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 1.03 Milyar dolar olarak gerçekleşmişti, yani %19’luk bir artış var. Net gelir yani kar diye ifade edebileceğimiz tarafta ise firma halen pozitif tarafa geçebilmiş değil. Ancak, belirtmeliyiz ki son dönemlerde AMD, kayıplarını oldukça hızlı bir şekilde düşürüyor. Bu çeyrekte tablolarda 16 Milyon dolar kayıp gören firma bir önceki çeyrekte 73 Milyon dolar zarar etmişti.

Çeyreğin asıl yıldızları ise grafik kartı-işlemci tarafıyla kurumsal, gömülü sistemler ve yarı özelleştirilmiş yonga tasarımları oldu diyebiliriz. İşlemci-Grafik bölümünde firma geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %51 yükseliş kaydederek gelirini 659 Milyon dolara yükseltmiş. Bu bölümlerden bu çeyrekte 7 Milyon dolar gelir sağlanmış, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde ise 81 Milyon dolar kayıp söz konusuydu.

Kurumsal, gömülü sistemler ve yarı özelleştirilmiş yongalar tarafından ise bu çeyrekte 563 Milyon dolar gelir ve 42 Milyon dolar net gelir sağlanmış. Yıllık bazda gelir bazında %5’lik bir düşüş var, net gelir tarafındaki düşüş ise çok daha büyük. Fakat buna rağmen 2017’nin birinci çeyreğine kıyasla ciddi bir yükseliş olduğunu da belirtmeliyiz.

Son olarak toparlayacak olursak; evet, AMD hala karlılık seviyesine çıkamadı ancak güçlü ve emin adımlarla ilerleyişini sürdürüyor. Yaptığı hamlelerin meyvesini alan firma gelecek dönemlerde daha iyi finansal sonuçları bizlere sergileyecektir.

Kaynak 1 ve Kaynak 2

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMD, 2 Çeyrekte de Yükselişini Sürdürdü

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz