AMD, 2017 Yılını Kar ile Kapattı, Gelecek Kırmızılar için Umut Verici | Dijitaller

AMD, 2017 Yılını Kar ile Kapattı, Gelecek Kırmızılar için Umut Verici


İyi iş

Ocak ayının son günlerinde AMD, 2017’ye air genel finansal sonuçlarını ve 4. çeyrek verilerini açıkladı. Uzunca bir süre istikrardan yoksun olan AMD, Lisa Su’nun önderliğinde ayakları yere basan bir yükseliş trendine girmiş görünüyor. Zaman zaman düşüşler olsa da AMD için 2017 olumlu geçti diyebiliriz.

2017 yılının son çeyreğinde AMD, önceki yılın aynı dönemine göre %34’lük artış ile 1.48 milyar dolarlık gelir elde etmeyi başarmış durumda. Ayrıca %35’lik brüt kar marjını son çeyrekte de koruyan AMD, karlılık için doğru noktada olduğunu bizlere gösteriyor. Kaldı ki bu çeyrekte 81 Milyon dolar operasyon karı, 61 Milyon dolar ise net kar yakalayabilmiş. 61 Milyon dolarlık net kar, önceki yıl ile kıyas kabul etmiyor zira 2016’nın 4. çeyreğinde 51 Milyon dolar net zarar kayıtlara geçmişti.

2017 yılının tamamında ise AMD, 2016’ya göre %25 artışta 5.53 Milyar dolar gelir ve %34 genel brüt kar marjına imza atmış durumda. Operasyon geliri 204 Milyon dolar, Net kar ise 43 Milyon dolar oldu. Bu rakamları 2016 yılı için karşılaştırdığımızda AMD’nin ciddi bir sıçrayış yakaladığını daha net anlıyoruz. 2016’da firma 372 Milyon dolar operasyon zararı ve 497 milyon dolar net zarar ile karşılaşmıştı.

AMD’yi itekleyen en önemli birim ise Bilgisayar ve Grafik bölümü oldu diyebiliriz. Son çeyrekte %60 artışla 958 Milyon dolar gelire imza atan bu bölüm aynı zamanda 85 Milyon dolar operasyon karı bıraktı. 2016 yılında 21 milyon dolar operasyon zararı vardı. Elbette buradaki karlılığın sebebi hem kurumsal hem de tüketici sınıfına hitap eden güçlü ve rekabetçi Ryzen işlemciler ve  Radeon GPU’lar oldu.

Bunların dışında konsollara bağlı yarı özelleştirilmiş yonga seti gelirleri yüzde 37 azaldı ki bu beklenen bir durum. Entegre ve Yarı-Özelleştirilmiş bölüm ise %3 artış gösterdi, burada sunucu kısmına bir atıf da söz konusu.

AMD, 2018 yılının birinci çeyreği için 1,55 milyar dolar gelir bekliyor.

#Kaynak; WccftechAnandtech

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMD, 2017 Yılını Kar ile Kapattı, Gelecek Kırmızılar için Umut Verici

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz