AMD 32 Çekirdekli APU Üzerinde Çalışıyor


Teknoloji devi AMD, 2016 yılında Zen mimarisine geçmeyi planlıyor dolayısıyla firmanın geliştirdiği ürünler hakkında piyasaya bilgi aktarılması son derece normal. Son aktarılan bilgiler ise son kullanıcı için değilde Intel’in Xeon Ailesinin bulunduğu pazarı hedefliyor. Yeni Zen mimarili APU, server pazarında boy gösterecek EHP (Exascale Heterogeneous Processor) sınıfı bir tümleşik işlemci durumunda.

İsterseniz APU‘nun özelliklerini bir özet geçelim ve ayrıntılara geçtiğimizde kafalar fazla karışmasın. 32 çekirdekli sanal izlek ile 64 çekirdekli CPU, 32GB HBM2 bellekler, 16 MB L2 ve 64 MB L3 önbelleği, 8 kanal DDR4 bellek kontrolcüsü ile kanal başına 256GB RAM kullanımına imkan verebilen APU grafik kısmında bilgiler net değil ancak resimdeki GPU kısmının büyüklüğünü düşündüğümüzde güçlü bir GPU’nun olmasına kesin gözüyle bakabiliriz. Bazı kaynaklar GPU’nun 3072 Stream çekirdekli R400 serisi ekran kartı mimarisine yani Greenland yapısına sahip olacağını söylüyor ancak bu bilgiler tahminden öte değil.

AMD-EHP-APU-32-Zen-Cores-Greenland-HPC (550 x 383)

Genel anlamda baktığımızda AMD’nin bu hamlesinin rakibi Intel tarafında ki Xoen Phi‘den başkası değil ve teknik detaylara baktığımızda rakibinin önünde olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca bu APU’nun 16 çekirdekli başka bir varyasyonunun olacağı da söylenmekte. Ayrıca fark etmişsinizdir AMD Zen mimarisi ile kısmen bir Intel teknolojisine geçiş yapıyor. CPU tarafında sanal izleği yani Hyper Threading‘i (HT) biz Intel tarafında görmüştük dolayısıyla AMD’nin bu hamlesi olumlu zira server tarafında kullanılan işlemcinin çekirdek sayısı bir hayli önemli. Konu hakkında daha detaylı bilgi çıktığında sizleri bilgilendireceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.