AMD Fiji GPU'sunu Gösterdi


Computex fuarı kapsamında AMD standında beklenen oldu. AMD CEO’su Lisa Su sahnede elinde yeni Fiji GPU’sunu ile ”dünyanın en hızlı grafik kartı” olarak lanse etti. Çok fazla ayrıntılara girmeyen Lisa Su yonganın tüm detaylarının 16 Haziran tarihinde E3 fuarında tanıtacaklarını söyledi.
AMD-FIJ-showcase-2 (858 x 568)
Firma R9 300 serisinin üst modellerini Fury adı altında lanse edecek. Buna göre adları Radeon R9 390 ve 390X olarak bilinen kartlar yerine Radeon R9 Fury ve Fury X isimlendirmeleri kullanılacak. Ayrıca fuarda AMD’nin HBM bellekleri kullanacağı da doğrulandı. bildiğiniz üzere HBM bellekler standart GDDR5 belleklere göre aynı boyutta daha az yer kaplıyor. Ve yüksek bant genişliği sunuyor. Yani teorik olarak büyük farklar yaratıyor. Ayrıca iddialara göre Fury adı altında 4 kart tanıtılacak. Kartların son üyesi Ağustos ayında lanse edilecek ve çift GPU‘lu(Fiji VR) olacak. Diğer R300 serisi üyeler 200 serisinde kullanılan Hawaii GPU’sunun yenilenmiş halini kullanması bekleniyor.
fiji gpu
Kartlar hakkında tanıtımın ardında bir sürü söylentiler çıkmış durumda. Hatta bazı kaynaklar kartların fiyatlandırmasının sızdırıldığını söylüyor. Buna göre;
 R9 380 4GB – 279$
 R9 390 8GB – 419$
 R9 390X 8GB – 499$
 Fiji Pro 4GB HBM – 599$
 Fiji XT 4GB HBM – 749$
 Fiji XT 8GB HBM – 849$
 Fiji VR 2X 8GB HBM – 1399$  
Etiket fiyatına sahip olacağı söyleniyor. Ancak belirttiğimiz gibi bunlar sadece söylentiden de ibaret olabilir.
Şuanda bir öngörüde bulunmak zor. AMD tarafında bilgi kirliliği üst düzeyde en iyisi 2 hafta sonra E3 fuarını beklemek daha iyi olur. AMD gümbür gümbür geliyor bakalım eski rekabet ortamı oluşacak mı hep birlikte göreceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.