AMD'nin Kötü Durumu Ve Gelecek Planları


Teknoloji devi AMD son dönemlerde ki mali durumu gereği rakipleri ile rekabetinde geride kalmış durumdaydı. Görünün o ki 16 Temmuz‘da açıklanacak 2. çeyrek mali raporu da AMD için eksi tarafı gösterecek. AMD sonuçların iyi olmadığını yatırımcılara bildirdi.
AMD tarafından yılın  ilk çeyreğine göre maksimum %6’lık bir düşüş beklenirken durumun çok daha büyük bir vaziyette olduğu belli oldu. Bu çeyrekte %8′lik düşüş bekleyen firmanın gelirinin 948 milyon dolar civarında  olması bekleniyor. Bu rakam bir önceki yıla göre %34.2‘lik bir düşüş anlamına geliyor. Firma ilk çeyrekte 1.03 milyar dolar gelir açıklamıştı ve bu rakamda önceki seneye göre %26.3 düşüş anlamına geliyordu. Son çeyreklerin ekside kapatması firmanın hisselerini de kötü etkilemiş görünüyor.
AMD-40-IPC-Zen-Zen- (2256 x 1267)
Aslına bakarsanız bu çeyrekteki düşüş beklenmedik değil. Firma bu yıl sadece Godavari adı altında ki yenilenmiş APU modellerini tanıttı. Hal böyle olunca piyasada yeterli yer alamayan firma rakiplerinin ataklarına karşı konumlandıracak üründe bulamadı. Ancak firma konsol tarafındaki gelirini arttırmış görünüyor yani durum dediğimiz gibi PC tarafında kötü. Yeni kart serisi R300 ve Haziran sonuna yetişecek olan Carrizo APU ailesi firma için eksiyi gösteren çubuğun artıya kıvrılmasına neden olabilir. Tabi bunlar yılın diğer yarısında ve gelecek yılın başlarında kendisini belli edecek.
HBM (1225 x 799)
Firma bu yılı 28nm sürücinde tamamlayıp gelecek yıla asılmak istiyor. 20nm’yi es geçecek firma gelecek yıl direk 14nm sürecine atlayacak. Bu yılı ürün gamını yenileyerek es geçen firma için 2016 yılı dönüm noktalarının en keskini diyebilirim. İşlemci tarafında yeni ZEN mimarisi, yeni APU ailesi, GPU tarafında Greenland ve HBM 2 bellekler ve R400 ekran kartı serisi ile firma için çok önemli bir yıl olacak. Özellikle HBM 2 teknolojisi ile 16 GB bellek ve teorik olarak 1 Tb/s veri aktarımı düşünüldüğünde gerçekten heyecan verici.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.