AMD R400 Serisinde Polaris Mimarisine Geçiyor!


Kısa süre önce aldığımız haberlere göre AMD, yaz aylarında piyasaya süreceği R400 serisi ekran kartlarında Polaris mimarisine geçecek. Polaris ne derseniz kelime anlamı olarak Kutup Yıldızı olduğunu bilmeniz şimdilik yeterli yani terlik ismi değil.
Polaris-GPU-Architecture-635x375
Arctic Islands kod adlı R400 serisi ekran kartlarında daha önce gelen bilgilere göre yeni mimari GCN 2 olarak adlandırılacaktı. Kısa süre önce Radeon Technology Group‘un başındaki adam Raja Koduri tarafından atılan tweet ile yeni kartların Polaris mimarisiyle adlandırılacağı ortaya çıktı.
Screenshot_2016-01-01-12-20-36_1
Polaris mimarisinin getirisi bir hayli fazla. 14/16nm üretim sürecine sahip olacak yeni ekran kartları R300 serisine nazaran 2.5 kat daha hızlı olacak. Bu watt başına performansın ciddi oranda arttığını gösteriyor. Örnek vermek gerekirse; şuanki Fury X’den 2.5 kat daha güçlü kart yine Fury X kadar güç tüketecek.
RTG_Page_17
Diğer ıddialara bakacak olursak AMD, yeni kartlarında giriş seviyesini 1080p için ayarlayacak. Orta ve üst seviye kartlarında 2K ve 4K oyunculuğu hedefleyen firmanın amiral gemi modellerinde ve çift GPU’lu kartında 5K ve 8K 60 Fps seviyesini hedeflediği söylenmekte. Yeni kartlarda HDMI 2a, DP 1.3 gibi güncel standartlar da olacak.
Yeni yılda sanırım AMD o eski günlerine dönmeye başlayacak. Bakalım Nvidia nasıl bir hamle ile karşımıza çıkacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.