AMD Radeon Pro Vega Duyuruldu, İşte Tüm Detaylar


Dün tanıtılan iMac Pro modellerinde kullanılan Radeon Pro Vega kartları için resmi duyuru da geldi. Yeni teknoloji, daha fazla güç.

Dün düzenlenen etkinlikte Apple’un duyurduğunu yeni iMac Pro modellerinde AMD’nin yeni grafik mimarisini temel alan yeni grafik kartları Radeon Pro Vega kullanıldı. Apple’un duyurusundan kısa bir süre sonrada AMD basın açıklamasıyla olayı resmiyete kavuşturdu.
Radeon Pro Vega’ya geçmeden evvel onun içine bir bakalım. Her Radeon Vega kartında olduğu gibi bu kartta da Vega 10 GPU’su bulunuyor. Yani Radeon Vega Frontier Edition ve Radeon RX Vega kartlarını güçlendirecek olan aynı GPU.
Ayrıca Okuyunuz; Apple WWDC 17; Gelmiş Geçmiş En Güçlü iMac Pro!
Vega 10 GPU, RX 480 ve RX 580’in dayandığı Polaris 10/20 yongalarından önemli derecede daha büyük. Herbiri iki hesap motoru barındıran iki adet 256 doku eşleme birimi ve 64 yeni nesil Vega hesaplama birimi bulunuyor. Her hesaplama motoru iki farklı hesaplama kümesi içermekte. Bu kümelerden her biri 512 akış işlemcisi ve 32 doku işleme birimi içeriyor. Çipin tamamında ise toplamda 4096 akış işlemcisi ve 256 doku işleme birimi bulunmakta.
Radeon Vega Pro kartlarının bellek tarafındaysa elbette HBM2 yatıyor. İki katmanlı bir dizilime sahip olan HBM2 böylece 16 GB’a kadar ulaşıyor. Bellekler 2048-bit veri yolunda çalışıyor.
Radeon Pro Vega ekran kartı AMD’nin en yeni ve en büyük Vega mimarisi ile Vega 10 GPU’yu içeriyor fakat iki adet parçaya ayrılıyor zira Apple, iMac Pro’larda standart olarak Radeon Pro Vega 56 kartını kullanıyor. Yükseltme seçeneği olarakda en üst seviyede Radeon Pro Vega 64 kartını konumlandırıyor.
iMac Pro’larda standart olarak gelen Radeon Pro Vega 56, adından da anlaşılacağı üzere 56 işlem birimine sahip dolayısıyla 3584 GCN grafik işlemcisi düzeyine iniyor. Pro Vega 56’da kullanılan GPU’ya ”Vega 10 Pro deniyor. 2048-bit veri yolunda ise 8 GB HBM2 bellekleri görüyoruz, bellekler 400GB/s hızında çalışıyor. Böylece kartın işlem gücü 11 TFLOPS seviyesine çıkıyor.
Üst seçenek olan Radeon Pro Vega 64 ise Vega 10 XT olarak adlandırılan tam grafik çekirdeğini kullanmakta. Yani, 64 hesaplama biriminde 4096 grafik işlemcisine sahip. 16 GB HBM2 bellekler 2048-bit bellek veri yolunda 400GB/s bant genişliğine çalışırken kartın işlem gücü de 13 TFLOPS seviyesine ulaşıyor.
AMD yeni mimarisinde özel bir yüksek bant genişlikli ön bellek kontrolcüsü kullanıyor. Bu kontrolcü, HBM 2 belleği süper hızlı bir ön bellek olarak kullanıyor. Böylece veriler belleğe giriş-çıkışta yüksek akıcılığa kavuşuyor ve 512TB’a kadar adresleme imkanı ortaya çıkıyor. Bu adres alanı yalnızca sistemin genel depolama alanı ile sınırlıdır.

Yeni Nesil Hesaplama Motoru

Şirketin Vega’yla başlattığı yeni nesil hesaplama birimi, yarım hassasiyet 16 bit kayan nokta işlemlerini FP32’nin iki katı hızla gerçekleştirebilir; bu yazılım oportünist olarak verimliliği artırmak ve GPU’nun termal ayak izlerini azaltmak için kullanılabilir.

Geometri Motoru

Vega ayrıca saat başına iki kat performans sunan yeni programlanabilir bir geometri motoruna sahiptir. Motor sayesinde Vega, karmaşık geometri ve zengin detaylı sahnelerin kaplanmasında ve üretilmesinde belirgin şekilde daha hızlı oluyor. Ayrıca Primitive Discard Accelerator (PDA) sayesinde GPU, sahnelerin görünmeyen kısımlarının çizilmemesini sağlayarak enerji ve performans verimliliği yaratıyor.

Piksel Motoru

Son olarak mimarinin sahip olduğu yeni Piksel Motoru ise gelen yoğun talepleri ve iş yüklerini parçalayarak verileri bellek yerine doğrudan ön belleğe gönderiyor. Bu sayede, genel bant genişliğini ve güç tasarrufunu yükseltir, döngüleri kısaltarak performansı arttırır.


Vega Mimarisi Temel Özellikleri

  • 4 kat Güç Verimliliği
  • Saat Başına 2 kat Performans
  • Yüksek Bant Genişlikli Önbellek
  • Pin başına 2 kat Bant genişliği
  • HBM2
  • 512 TB Sanal Adres Alanı
  • Yeni Nesil Hesaplama Motoru
  • Yeni Nesil Piksel Motoru
  • Daha yüksek saat hızları için optimize edilmiş Yeni Nesil Hesaplama Ünitesi

Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir