AMD Radeon RX 500 Mobil GPU'lar Samsung ve Lenovo Laptoplarda!


CES 2017’de Samsung ve Lenovo, yeni oyuncu dizüstü bilgisayar serilerini açıklamaıştı. Sırasıyla Odyssey ve Legion olarak adlandırılan iki oyuncu dizüstü bilgisayar serisi de çok ilginç bir şey ortaya koydu; AMD Radeon RX 500 serisi mobil ekran kartlarını. Daha da ilginci bu kartları AMD resmen açıklamamış durumda.

Lenovo, Legion oyun markasının duyurusnu birkaç gün önce yapmıştı ki biz bunların haberini de size aktarmıştık. Firma modellerin teknik detayları ABD websitesinde açıkladığında ise detaylar çok daha net göründü. Legion Y520 olarak adlandırılan modelin grafik kart seçeneklerinde Radeon RX 560 ve GTX 1050 olduğu resmen görünmüş oldu.


Samsung’un Odyssey ailesinde ise farklı bir model CES fuarındaki dökümanda yer aldı; Radeon RX 570. Aktarılanlara göre Samsung’un CES fuarındaki temsilcisi Odyssey 17 inçlik oyun dizüstü GTX 1070 veya AMD kartı ile geleceğini belirtmiş. Dökümanda da gördüklerimiz bunları doğruluyor.
Şimdi aklınıza hemen Vega mimarisi gelmiş olabilir ancak Vega’nın çıkış tarihine baktığımızda bu kartların Polaris mimarisine tabi olduklarını söyleyebiliriz. Yani Vega değil. Henüz kartların detaylarını bilmiyoruz ancak RX560 ve RX570 olarak adlandırılan kartlar RX460 ve RX470’in rebrand’ları olabilir. Tıkki 8000-7000 serisinde olduğu gibi.
Kaynak 1Kaynak 2Kaynak 3


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir