AMD, Radeon RX 500X Ekran Kartı Serisini Duyurdu, İşte Detaylar


Heyecanlanmayın


Beklenildiği gibi AMD bir süre önce yeni Radeon RX 500X ekran kartı serisini duyurdu ve özelliklerini açıkladı. Radeon RX 500 ailesinin içinde yer alan bu yeni seri aslında sadece ”yeniden markalama”dan ibaret. Yani teknik özellikler ve diğer her şeyiyle geçen sene çıkan RX 500 serisinden hiçbir farkı yok. Tek fark ”X” takısı.
Aslında RX 500 serisi de RX 400 ailesi üzerine çok fazla bir şey katarak gelmemiş. Evet %15’e kadar bir performans artışı sunulmuştu ancak teknik açıdan kullanılan grafik çekirdeği fazla bir değişiklik geçirmamişti. RX 500X serisi ise bize hiçbir şey getirmiyor.

Aslında bu yeniden markalama üreticiler için yapıldı diyebiliriz. Zaten bu ekran kartlarını mağazalarda bulamayacaksınız. Sadece OEM PC ve mobil cihaz üreticileri için sunulacaklar. Nedeni ise önceden duyurulan cihazların geçen yıl çıkan ekran kartları ile piyasaya sürülmek istenmemesi (eskimiş algısı). Dolayısıyla bir ‘X’ takısı donanımı yeni gibi gösterecektir. Ancak işin aslı değişen bir şey yok.
Hemen şu alttaki resmi AMD websitesi linklerden kartların detaylarına göz atabilirsiniz.

Rakip NVIDIA’nın Volta GPU mimarisine dayalı yeni grafik kartlarının bu yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor, ancak başka bir Polaris yenilemesi, Radeon’un bu tehdide karşı verdiği her türlü umutları soğuk suya düşüyor. AMD’nin CES 2018’de açıkladığı grafik mimarisi yol haritası, makine öğrenimi müşterileri için 7nm işlem düğümünde oluşturulan Vega sürümü dışında bu yıl için yeni bir GPU göstermedi…
AMD, bu yıl da GPU’da kayıplarda olacak gibi.
#Kaynak; PCWorld


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir