AMD: Radeon RX Vega, GTX 1080 Ti ve Titan Xp ile Rekabet Edecek!


Yaklaşmakta olan Radeon RX Vega kartlara olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Kartların performansları oldukça merak edilirken AMD yetkilisi konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

AMD’nin Masaüstü CPU pazarlama müdürü Don Woligroski, Tomshardware’le Ryzen işlemcileri ile ilgili yaptığı oturumunda Vega tabanlı grafik kartının performansıyla ilgili açıklamalarda bulundu. AMD temsilcisi, kartın dahili olarak test edildiğini ve karşılaştıkları performansın rakiplerle karşılaştırıldığında çok iyi olduğunu ortaya koydu.
Don, rakip olarak ise NVIDIA tarafındaki Geforce GTX 1080 Ti ve Titan Xp‘yi gösteriyor ve RX Vega’nın bu kartlarla kıyaslandığında performans açısından oldukça güzel göründüğünü belirtiyor. Tabi güzellik göreceli bir kavram… Daha önceden gelen bilgilere baktığımızda RX Vega’nın GTX 1080’den daha iyi olacağı duyumlarını almıştık. AMD pazarlama müdürünün de yaptığı bu açıklama aslıda performans bakımından nasıl bir şeyler geleceğini bizlere gösteriyor.


Şahsen tahmin etmek gerekirse AMD, GTX 1080 Ti’dan daha hızlı bir kart tanıtmayacak ancak GTX 1080 ile 1080 Ti arasında daha iyi bir fiyat ile tepe  modelini konumlandıracak. Tabi bu sadece benim görüşüm.

AMD Radeon RX Vega 10 Ekran Kartı Özellikleri

AMD’nin üst düzey Vega 10 GPU’su tüketicilere 2017 yılının ilk yarısında satışa sunulacak. Çip, erken hesaplamalara göre 500 mm2’nin üstünde bir zar boyutuna sahip ve 8 GB HBM2 belleklere sahip. Daha önceden DOOM ve Star Wars: Battlefront’da gösterilen (ve 4K Ultra ayarlarda 60+FPS veren) varyantı 8 GB HBM2 VRAM’e sahipti ancak AMD, iş ortaklarının çeşitli bellek yapılandırmalarıyla kartın özelleştirmelerine izin vereceğini açıklamıştı. Ancak bu 8 GB bellekten daha yüksek bir RAM mikatarının olacağını işaret etmiyor.

Grafik yongası, NCU (Next Compute Engine) tasarımına dayanan en son 14nm GFX9 çekirdek mimarisini kullanacak. Ekran kartı, 4096 stream işlemcisine sahip olacak. AMD, artan saat hızı ile çipin verimliliğini artırmayı planlıyor.

  • 14nm Vega 10
  • 4096 Stream işlemcisi
  • 12.5 TFLOLPS işlem gücü
  • 8GB HBM2
  • 2048-bit
  • 512GB/s bant genişliği

Radeon RX ”Vega 10” kartlarının veya kartının fiyatının 500 Dolar civarında olması bekleniyor. Öte yandan Çin kaynaklı bilgilere göre Vega 11 GPU‘ları ise GDDR5 bellekler ile gelecek ve 400 Dolar pazar segmentinde boy gösterecek.

AMD Radeon RX ekran kartları için çok ama çok yüksek bir ihtimalle 30 Mayıs’ta başlayacak olan Computex 2017 fuarında tanıtılacak.
Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir