AMD Radeon RX Vega Serisi, Çıkış Tarihi ve Fiyatı


AMD’nin rakip yeşil takıma üst seviye segmentinde vereceği cevap olan Radeon RX Vega serisi detaylanmaya devam ediyor. AMD, önümüzdeki ay üç RX Vega kartı piyasaya sürecek.

AMD, geçtiğimiz haftalarda RX 500 serisi ile giriş-orta seviyeyi hedeflemişti. Firma, RX Vega ailesiyle ise üst seviyeye çıkış yapıyor. Gelen bilgilere göre Radeon RX Vega serisi dört karttan oluşacak ve bunların üç tanesi tek, bir tanesi ise çift GPU’lu olacak.
Radeon RX Vega Nova, Eclipse ve Core olarak adlandırılan tek GPU’lu kartların yanında Pro Duo adından çift GPU’lu bir kartta gelecek ancak bu tam olarak kesin bir bilgi değil.
Şimdi, gelen bilgilere göre  Radeon RX Vega Nova, GTX 1080 Ti ile çarpışacak.  Radeon RX Vega Eclipse ise GTX 1080 ile rekabete girecek. Daha uygun üst seviye model olan  Radeon RX Vega Core ise GTX 1070 seviyesinde olacak.
Radeon RX Vega Nova; 4096 GCN çekirdekli tam Vega 10 GPU’sunu kullanan kartın 1.6GHz’lik etkileyici bir saat hızında çalışması bekleniyor. 12.8 TFLOPS gücündeki kart, GTX 1080 Ti seviyesinde olacak ve HBM2 bellekler ile donatılacak.
Radeon RX Vega Eclipse; Eclipse’nin de tam Vega 10 GPU’ya sahip olduğu söyleniyor. Diğer hepsi gibi hava soğutmalı olan kart ve 1.5GHz’lik daha mütevazı bir saat hızında çalışıyor olacak. Bellek tarafında HBM2’yi göreceğiz yine.
Radeon RX Vega Core; Core ise biraz makas ile kırpılmış bir Vega 10 GPU’yu kullanıyor olacak. Yine HBM2 belleklerin kullanıldığı kart performans anlamında GTX 1070 ile yarışacak.

Her üç kart da 31 Mayıs’ta başlayacak olan Computex fuarında tanıtılacak. Bir hafta sonra 5 Haziran’da ise piyasaya adım atacaklar. Fiyat konusunda gelen ilk bilgiler aşağıdaki gibidir.

  • Radeon RX Vega Nova; 599 Dolar
  • Radeon RX Vega Eclipse; 499 Dolar
  • Radeon RX Vega Core; 399 Dolar

Şimdilik elimizdeki bilgiler bu kadar ancak önemle belirtmemiz gerekir ki bu bilgiler AMD tarafından teyit edilmiş bilgiler değiller. Dolayısıyla fiyatlar, çıkış tarihi ve özellikler değişiklikler gösterebilir.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.