AMD Radeon RX460'a Performans Dopingi!


Ortaya çıkan yeni bir bilgiye göre Radeon RX460 grafik kartında yapılan basit bir işlem sayesinde kartın genel performansının %12.5’a kadar arttırılabiliyor. AMD tarafından buna benzer yapılan hamlelerle gerek işlemci gerekse ekran kartı tarafından fazladan performans elde edilebiliyordu. Şimdi aynı durum RX460 için de geçerli.

Radeon RX460 bildiğiniz gibi Polaris 11 GPU’suna sahip ve 896 adet Stream çekirdeği bünyesinde yer alıyor. Ancak sahip olduğu grafik çekirdeğinin bazı kapalı kümeleri bulunuyor. Bu kapalı kümeler bir BIOS modu sayesinde açılabiliyor ve 8 TMU (128 Stream çekirdeği) kullanılabilir hale geliyor. Dolayısıyla kartın performansını doğrudan etkileyen 896 Stream çekirdeği oluyor sana 1024 adet. Dolayısıyla yapılan testlere göre %12.5’a kadar performans artışı elde edilebiliyor.


AMD kanadında daha önce X3 işlemcisinin kapalı çekirdeği açılarak 4 çekirdeğe ulaşıldığını, HD 6950’nin BIOS’unu modlayarak kartın HD6970 olduğunu görmüştük.
Eğer sizde RX 460 kartınızda bu işlemi yapmak istiyorsanız hem aşağıya bıraktığımız kaynak linkindeki anlatım sayesinde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Ancak, bu işlem sonucunda kartınızın zarar görebileceğini, bir sorun çıkarsa da sorumlunun kendiniz olduğunu unutmayın.

AMD Radeon RX 460 Unlocking from 896 to 1024 Stream Processors


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.