AMD Radeon Vega Frontier Fiyatları Bayılma Sebebi Olabilir!


AMD çok değişti.

AMD’nin geçtiğimiz haftalarda duyurduğu Vega tabanlı Radeon Vega Frontier ekran kartlarının fiyatları ne yazık ki herkesi üzdü. Vega tabanlı ilk ticari tüketici ekran kartları olan Radeon Vega Frontier modelleri veri bilimcileri, mühendisleri ve ürün tasarımcılarını gibi profesyonelleri hedef alıyor.
SabrePC’de fiyatları listelenen Radeon Vega Frontier kartları için fiyatlar üzdü diyebiliriz. Normal hava soğutmalı model 1.199 Dolar fiyattan listelenirken sıvı soğutmalı model ise 1.799 Dolar fiyattan listelenmiş.
Açıkçası bu fiyatlandırma AMD’de pek alışık olduğumuz bir şey değil. Firma, son iki yıldır RX serisi ile hep fiyata oynayarak rakibinden daha uygun rakamlar belirlemeye çalışmıştı ancak görünen o ki bu politika değişmeye başlıyor. Evet, henüz fiyatlar için AMD’den bir doğrulama gelmedi ancak SabrePC oldukça güvenilir bir kaynak ve fiyatlarda pek yanılmıyorlar. Fiyat bakımından bir kıyaslama yapmak gerekirse; NVIDIA Titan XP, 1.200 Dolar.

Oyuncular için Ne İfade Ediyor?

Evet, Radeon Vega Frontier kartları rakiplerinden daha güçlü olabilir ancak fiyatlar AMD’nin politikasında bir değişiklik yaptığının göstergesi olabilir. Yani, yakında tanıtılacak olan oyuncular için RX Vega, yine fiyat olarak bizleri üzebilir. Açıkçası eğer 30 Temmuz’da SIGGRAPH’ta tanıtılacak olan RX Vega kartları 600 Dolar’dan yüksek olursa büyük hayal kırıklığı olabilir.

Vega Frontier Özellikleri

Vega Frontier, Vega 10 çekirdeğini temel alan 4096 Stream işlemcisini ve 16GB HMB2 belleği içeriyor. 13 TFLOP FP32, <25 TFLOP Fp16 işlem performansı vaat eden Vega Frontier, 480 GB/s bant genişliğine ve 90 GPixel/s’lik piksel doldurma hızına ulaşıyor. 2 adet 8-pin güç girişine sahip olan kartlar 300W civarında TDP değerlerine sahip.
Kaynak 1 Kaynak 2 Kaynak 3


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.