AMD RX 600 Serisi GPU Projesi Detaylanıyor; Radeon Project ZEN


Hadi artık


Son birkaç gündür AMD tarafından yoğun bilgiler gelmeye devam ediyor. Bir kaç gün önce gelen bilgilere göre AMD’nin 7nm Navi mimarisi üzerinde şekillenmiş ve GTX 1080 düzeyinde bir performans seviyesinde konumlanacak GPU üzerinde çalıştığını ve bunun 250 Dolar gibi bir fiyata sunulacağı aktarılmıştı. 2019 yılında piyasaya sürüleceği iddia edilen bu seri bir tarafa dursun firma daha farklı şeyler üzerinde de çalışıyor.
AMD içinde bu farklı şey şimdilik isimsiz bir proje olarak anılsa da çevreler buna ”Radeon Project Zen” adını takıyor. Bu ismin söylenmesinin bir anlamı var. Zira AMD geçtiğimiz yıl ve aylarda Radeon Technologies Group içerisinde önenmli değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler elbette RTG’nin baş ismi Raja Koduri‘nin şirketten ayrılması sonrası yapılmaya başlandı.

AMD CEO’su Lisa Su, Koduri’nin ayrılışıyla oluşan boşluğu RTG’nin başına David Wang ve Mike Rayfield‘i getirerek çözdü.  Bu isimlerin gelmesiyle de otomatik ve yeniden yapılanma ortaya çıkmış oldu. Raja’nın ayrılışından sonra oluşan bir başka çok önemli olay ise Radeon mühendisleri ile AMD’nin Zen ekibinin bir araya gelmesi oldu.
AMD’nin bunu yapmasının tek önemli nedeni var; Zen mühendislerinin yardımıyla Radeon GPU’larındaki performansı arttırmak. Radeon Project Zen’ın önde gelen isimlerinden biri de şirketin inanılmaz popüler Ryzen işlemcilerinin arkasındaki önemli mimar Suzanne Plummer‘den başkası değil. Zen ve Radeon mühendislerinin bir araya gelmesinde GPU hızlarının önemli ölçüde arttırılması ve daha verimli bir yapının ortaya konulması planlanıyor.

Ancak bu çalışmaların meyvesini ne zaman vereceği ise tam olarak bilinmiyor. Daha önceki haberlerimizde aktardığımız gibi AMD bu yılı ufak tefek yenilikler yaparak RX 500X ekran kartları ile geçirecekmiş gibi görünüyor. Seneye gelecek olan RX 600 serisinde ya da yol haritasında hala ‘next gen’ olarak mimaride bu çalışmaların meyvesini görebiliriz. Yeni detaylar geldikçe sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. O yüzden bizi takip etmeye devam edin.
#Kaynak; Wccftech


Metin Akpınar
Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize sorun ?