AMD Ryzen Mobil, Zen ve Vega İşbirliği ile Güçlü Laptoplar! | Dijitaller

AMD Ryzen Mobil, Zen ve Vega İşbirliği ile Güçlü Laptoplar!


AMD, Financial Analyst Day sunumunda bu akşam bir dizi duyuru yayınladı; bunlardan bir tanesi, Ryzen CPU mimarisi ileVega GPU mimarisini birleştiren yeni mobil çözümü oldu.

Hâlâ bilgi toplama aşamasındayız, ancak şu ana kadar bildiklerimiz burada. Ryzen Mobil, AMD’nin 7. nesil APU’larına kıyasla, yüzde 40 daha iyi grafik performansı ve yüzde 50 daha iyi CPU performansı sergileyecek. Bu kazançlar, pil ömrünü olumsuz etkilemeyecek hatta AMD’ye göre, güç tüketiminde yüzde 50’lik bir düşüş yaşanacak. Yani masaüstü kadar Ryzen Mobil’de ciddi bir rekabeti mobil tarafa getirecek diyebiliriz. Özellikle Ultrabook’larda ciddi bir pazar payı alabilir.

AMD Ryzen Mobil işlemciler Ryzen ”Zen” çekirdekleri ile Vega GPU mimarisini bir araya getiren APU tasarımını baz alan yeni bir aile. Bu aile, tabletler, 2si1 arada çözümler, laptoplar, oyuncu laptopları ve konsollarda boy gösterecek. Ryzen Mobile, yılın sonuna kadar —yani okula dönüş dönemi— tüketici dizüstü bilgisayarlara girmiş olacak.

AMD ayrıca Ryzen Mobile’ın ticari müşterileri için Ryzen Mobile Pro olarak adlandırılan varyantını da sunacak. Bu işlemcileri Ryzen Mobile’den ayıran şey uzaktan yönetim ve güvenlik özellikleri. AMD burada büyük bir ayrıntıya girmedi, ancak Intel’in vPro serisi ile rekabet edeceklerini düşünüyoruz. Ryzen Mobile Pro çözümleri önümüzdeki yılın ilk yarısında laptoplarda boy gösterecek.

AMD, ek olarak birde profesyonellerin ilgisini çeken video oluşturma, 3D işleme ve diğer ilgili işler için yeni bir iş istasyonu sınıfı işlemci ailesi olan Ryzen Pro‘yu duyurdu. AMD bu işlemcileri “ticari pazar için özel teklif” olarak tanımlıyor. Ryzen Pro ilk olarak bu yılın ikinci yarısında ticari masaüstlerine, 2018 yılının ilk yarısında ise mobil iş istasyonlarına gelecek.

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMD Ryzen Mobil, Zen ve Vega İşbirliği ile Güçlü Laptoplar!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz