AMD Ryzen Mobile Destekli ilk Laptop HP Envy X360 Satışa Çıktı | Dijitaller

AMD Ryzen Mobile Destekli ilk Laptop HP Envy X360 Satışa Çıktı


Gelmeye başladılar

AMD aslında Ryzen Mobile işlemcilerini duyuralı epey bir zaman oldu ancak şimdiye kadar herhangi bir laptop piyasaya çıkmamıştı, şimdiye kadar. Hali hazırda şuan HP’nin Envy X360 modeli Ryzen Mobile işlemciler ile güncellenmiş durumda ve BestBuy ile kendi sitelerinde satışa sunulmuş vaziyette.

Bildiğiniz gibi Ryzen Mobile işlemciler AMD’nin Zen işlemci çekirdekleri ve Vega grafik çekirdeklerinin birleşmesiyle meydana geliyordu. HP Envy X360’da Ryzen Mobile 5200U modeli kullanılıyor. 4 çekirdek ve 8 izlekli bu işlemcinin taban frekansı 2 GHz iken Turbo frekansı ise 3.6 GHz seviyesinde. Yonganın grafik tarafında ise 8 işlem ünitesine yanı 512 Stream işlemcisine sahip Vega GPU bulunuyor. GPU maksimum 1.1 GHz hızında çalışabiliyor. TDP  ise 15W.

Hali hazırda satışta olan X360’da sadece 8 GB RAM (4+4) bulunuyor fakat ilerleyen tarihlerde 12 GB ile 16 GB modeller de gelecek. Bunun dışında depolama tarafında da oldukça fazla konfigürasyon bulunmakta. Temel modelde 1TB 7200 RPM HDD yer alıyor. Bu model 699 Dolar. Ancak 1 TB’a kadar PCIe NVME SSD seçeneği de en üst konfigürasyonda yer alıyor.

Bunun dışında yan çerçeveleri ince olan Envy X360’da tam boyutta arkadan aydınlatmalı klavye bulunuyor. 15.6 inç Full HD paneli IPS teknolojisi üzerine inşa edilirken aynı zamanda dokunmatik özelliğine de sahip. Bağlanılabilirlik tarafında ise 1 adet USB-C 3.1 Gen 1, 1 adet DP 1.2, 2 adet USB 3.0 ve 1 adet HDMI bulunuyor. Intel 802.11ac elbette bulunuyor.

Bir kaşılaştırma açısından Ryzen Mobile destekli Envy X360’ın 12 GB RAM + 1 TB HDD modeli 805 Dolar. Aynı modelin Intel versiyonunda her şey anı bir tek HD630 GPU’lu Core i7 8550U bulunuyor ve fiyatı 930 dolar.

#Kaynak: Anandtech

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMD Ryzen Mobile Destekli ilk Laptop HP Envy X360 Satışa Çıktı

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz