AMD Vega Mimarisi Yapay Zeka için Geliştirilen Radeon Instinct Kartlarında! | Dijitaller

AMD Vega Mimarisi Yapay Zeka için Geliştirilen Radeon Instinct Kartlarında!


Bu yılın başlarında AMD, GPU tarafında Polaris mimarisinin temel alındığı RX serisi ekran kartlarıyla karşımıza çıkmıştı. Tüketiciye fiyat-performans odaklı bir seri olan RX kartları nedeniyle firma kar marjının çok daha yüksek olduğu kurumsal pazarı biraz boşlamıştı, takii bu güne kadar. Kısa süre önce duyurulan Radeon Instinct ailesi içerisinde bulunan MI6, MI8 ve MI25 GPU‘ları bu alanda firmaya yeni bir soluk getirecek.

Radeon Instinct serisi özellikle son dönemde popüler olan, bilimsel gelişmelerin ve araştırmaların sürdüğü, yapay zeka için olmazsa olmazlardan derin öğrenme / makine öğrenme / sinir ağları gibi konularda optimize edilmiş.

Vega Mimarili ilk Kart; Radeon Instinct MI25

Radeon Instinct MI25 kartı ailenin en güçlüsü ve tek Vega mimarili kartı olma özelliğini taşıyor. Mevcut üç kartında ayrıntılı teknik bilgileri bulunmasa da elimizde birkaç bilgi yer alıyor. Bunlardan en önemlisi kartın 16-bit düzeyinde kayar nokta işlem performansının 25 TFLOPS seviyesinde olması ki, bu yapay zeka çalışmaları için baz alınacak bir değer.

Bizim gibi son kullanıcılar için önemli olan ise 32-bit tarafındaki performans. O da 12.5 TFLOPS gibi yüksek bir değere sahip. Bu alanda rakibi NVIDIA Tesla P100‘e baktığımızda 21.2 TFLOPS (16-bit), 16.6 TFLOPS (32-bit) değerlerini görmekteyiz. HBM bellekler ile desteklenen kartın TDP değeri de yine rakibiyle aynı değer olan 300W.

Ve Diğer Kardeşler

Serinin bir diğer üyesi Radeon Instinct MI8’e baktığımızda ise merkezinde Fiji GPU’sunun yattığını görüyoruz. Kartın teorik işlem gücü ise 8.2 TFLOPS seviyesinde ve yaklaşık 175W ısıl tasarıma sahip. Kart 4GB HBM bellek ile desteklenmekte. Serinin en küçüğü olan Radeon Instinct MI6‘da ise Polaris 10 tabanlı GPU kullanılmakta. 5.7 TFLOPS işlem gücü ve 150W dolaylarında TDP değerinin yanında 16GB GDDR5 bellek kartın bünyesinde yer alıyor. Radeon Instinct ailesinin hepsi pasif soğutmaya sahip. Bununla birlikte kartlar gelecek yılın ilk aylarında piyasada olacak.

Görseller

Kaynak; Anandtech

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMD Vega Mimarisi Yapay Zeka için Geliştirilen Radeon Instinct Kartlarında!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz