AMD Yeni Carrizo Apu Detaylarını Paylaştı


İşlemci tarafında kıyasıya rekabet sürerken AMD, APU tarafında güzel bir atak yaparak yeni A Serisi APU‘larının teknik detaylarını ISSCC‘de tanıttı. AMD yaptığı sunumda yeni Carrizo APU‘larının Excavator x86 CPU ve AMD Radeon GPU çekirdeklerinde hem enerji verimliliğini hemde performansını ciddi ölçüde arttırdığını ve bu artışın azımsanmayacak bir değere sahip olduğunu belirtti. Ayrıca Carrizo mimarisi bir önceki nesil olan Kaveri mimarisine göre %40 oranında enerji verimliliği sağlayabiliyor. Gelin yeni Carrizo APU‘larının bize neler katacağını beraber görelim.
1424866996_amd0188carrizochipwithamdlogocover2bangledonblack
AMD yeni Carrizo tasarımı ile birlikte Kaveri mimarisine oranla neredeyse aynı boyuttaki tasarımın içine %29 daha fazla transistor sığdırmayı başarmış. Yoğunluk artışı genel olarak tek çip üzerinde Multimedya yük boşaltması, Güney köprüsü kontrolcüsü ve Grafik kontrolcülerini yerleştirmesine olanak sağlıyor. Donanımsal olarak H.265 video standardı ile 4K videoları enerji verimliliği ile sıkıştırmak veya işlemeyi kolaylaştırıyor. Ek olarak video sıkıştırma motorunun eski nesle göre iki kat büyüdüğünü düşünürsek gerçekten güzel sonuçlar elde edebiliriz.
1424867344_3-carrizo575px
Carrizo‘ya tasarımdan yararlanarak eklenen fazladan transistorler, HSA Foundation tarafından geliştirilen HSA 1.0 standartlarına uyumunu sağlıyor ve bu uyum ile Carrizo pazarda bu standardı yakalayabilen ilk işlemci oluyor.
HSA mimarisi genel olarak GPU biriminin işleyişini rahatlatarak hem enerji verimliliği hemde daha fazla performans göstermesine olanak sağlıyor. Ayrıca HSA mimarisinin bir diğer avantajı ise Carrizo içinde gelen Birleşik Bellek Erişi(HUMA) ile hem CPU hemde GPU sistemde bulunan aynı bellek alanını kullanabiliyor. Bu yeni yetenek bize çoğu görevde işlemcinin daha az çalışmasına neden oluyor dolayısıyla enerji verimliliğine ve performansa doğrudan katkı yapılıyor.
1424867262_2
Çeşitli voltaj optimizasyonu sayesinde Carrizo APU‘su voltaj düşüşlerini veya artışlarını çok kısa sürede hesaplayarak (saniyenin milyarda biri) CPU ve GPU üstünde gereken operasyon yapılıyor ve performans kaybı yaşanmadan GPU üzerinde %10 civarı CPU üzerinde ise %19 civarı bir enerji verimliliği sağlanıyor.
Adsız
Diğer bir yeni teknoloji ise Uyarlanabilir Voltaj Ve Frekans Ölçekleme (AVFS) özelliği. Bu özellik ile birlikte ısı ve güç sensörlerinin yanı sıra, patenti AMD’ye ait olan silikon hız kapasitesi sensörleri de çalışıyor. Sensörler sayesinde toplanan verileri AVFS tarafından gerçek zamanlı işlenerek %30 civarı bir güç tasarrufu sağlanıyor.
Ayrıca bu teknoloji ile AMD 28nm teknolojisini çeşitli optimizasyonlar ile destekleyerek enerji verimliliği arttırdığını söylemekte fayda var. Tabi bu enerji verimliliği üretim teknolojisi arttıkça aynı oranda artacağını söyleyebiliriz.
Son olarak AMD’nin Carrizo’da enerji verimliliği üzerinde durduğunu ve bir çok yeni teknoloji ile birlikte hem enerji verimliliği hemde performans artışını hedefliyor. AMD’nin 25×20 enerji verimliliği hedefi düşünüldüğünde Carrizo’nun büyük bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Bir sonraki yazımıza kadar esen ve mutlu kalın.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.