AMD Yılın İlk Çeyreğini Yine Düşüşle Kapattı


AMD son dönemlerde yaşadığı mali düşüşleri bu çeyrek bazda da yaşamaya devam ediyor. Önümüzdeki aylarda yeni Polaris mimarisine sahip ekran kartlarını ve yılın son döneminde de Zen mimarili işlemcilerini tanıtacak olan firma, bu hamleleri ile özellikle Nvidia’ya ve Intel’e karşı elini güçlendirmek istiyor.
2016 yılının ilk çeyreği mali raporlarını beyan eden AMD, ilk 3 ayda 832 Milyon dolar gelir elde etti. Bu rakam 2015’in son çeyreğinde 958 Milyon dolar ve 2015’in ilk çeyreğinde yani aynı dönemde 1.030 M dolar seviyelerindeydi. Düşüşe oransal baktığımızda bir önceki çeyreğe göre %13, önceki senenin aynı dönemine göre de %19 düşüş olduğu görülüyor.
AMD bu çeyrekte 55 Milyon dolar faaliyet zararı ve 96 Milyon dolar net zarar kaydetti. Firmanın Bilişim ve Grafik bölümü, %2 gelir kaybıyla 70 Milyon dolar zarar, İşlemci ve Yarı Özel Yonga bölümü %25 gelir kaybı yaşadı fakat 16 Milyon dolar faaliyet karı elde etmeyi başardı.
Rakamlar firma için pek iç açıcı olmasa da gelecek umut vaat ediyor. Zira bu yıl masaüstü ekran kartı satışlarında, mobil pazarda ve Apple işbirliği ile ciddi gelir kapıları olacak. Bunların yanı sıra ortaya çıkan PS4 Neo (PS4.5), yenilenmiş Xbox One ve  Nintendo NX konsollarında AMD imzalı donanımları kullanılacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir