AMD Zen 2 İşlemciler Spectre Açığına Karşı Daha Güçlü Korunacak | Dijitaller

AMD Zen 2 İşlemciler Spectre Açığına Karşı Daha Güçlü Korunacak


İyi iş

2017 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin son kazançlarını açıklayan AMD, hemen hemen her modern x86 işlemciyi etkileyen güvenlik açıkları üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, AMD’nin mevcut işlemci serileri üzerindeki güvenlik sorunlarını azaltmak için değil, gelecekteki ürün ailesinde kesinlikle bu olası güvenlik risklerini gidermek için de çalıştığı belirtilmekte.

2017 yılı aramızdan giderken başımıza Spectre ve Meltdown adlarını taşıyan iki önemli işlemci güvenlik açığını bırakarak gitti. Gemen hemen her modern x86 işlemcinin etkilendiği bu açıklardan AMD, sadece Spectre açığından etkilenmiş durumda. Intel ve ARM ise hem Spectre hem de Meltdown’dan etkilenmekte. Bu açıkların düzeltilmesi için işletim sistemi düzeyinde çeşitli yamalar yayınlandı ancak bu yamalar kesin çözüm sunmamanın yanı sıra Intel işlemcilerde %30’a varan performans düşüşlerine neden oldu. Performans düşüşü göreve göre değişiklik gösterirken sunucu tarafındaki etkisi ise daha derin oldu. Hatta yamalar yüzünden sistemi hasar gören kullanıcılar bile mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Meltdown ve Spectre Hakkında Her Şey, Sonuçları, Olası Önlemleri ve Dahası!

AMD halı hazirda Spectre Varyant 1 ve Varyant 2 güvenlik açıklarının etkisini azaltmak için sistem ve ekosistem ortaklarıyla yakın bir çalışma içerisinde olduklarını aktarırken gelecek Zen 2 mimarisinde mimari seviyesinde değişikliğe gideceklerini aktardı. AMD sadece mimari seviyesinde değil yazılım tarafında da Zen 2 işlemcileri daha korunaklı hale getirecek.

Bir başka deyişle, 2019 yılına kadar AMD Spectre problemini çözmeyecek. AMD’nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı kapsamlı yol haritasına göre, yeni nesil Zen 2 mimarisi önümüzdeki yıla kadar piyasaya sürülmeyecek.

Bu arada Intel’de yine açıkların önüne geçmek için slikon-mimari- bazında çalıştıklarını geçtiğimiz günlerde açıkladı ancak mimari değişikliğinin hangi işlemci mimarisinde olacağı hakkında herhangi bir detay verilmedi.

Spectre ve Meltdown’ın Intel’e olan büyük etkisi firmanın kurumsal tarafta boy gösteren Xeon işlemci ailesini zayıflatacağı ve AMD’nin EPYC işlemcilerini ise güçlendireceği de aktarılanlar arasında.

#Kaynak; Wccftech

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMD Zen 2 İşlemciler Spectre Açığına Karşı Daha Güçlü Korunacak

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz