AMD Zen İşlemciler 17 Ocak'ta Geliyor; Core i7-6850K Performası 250-300 Dolar Seviyesinde Olacak


Geçtiğimiz günlerde sıcağı sıcağına yaptığımız haberimizde sizlere AMD’nin Zen işlemcileri konusunda güncel haberleri aktarmıştık ve isimlendirmelerden bahsetmiştik. Yeni gelen bilgiler ise bizlere daha doğru haberleri gösteriyor.
AMD‘nin uzunca yıllar üzerinde çalıştığı ve geleceğini de bu mimari üzerine tasarladığı Zen mimarisi artık nihayet geliyor. Gelen bilgilere göre AMD, Zen mimarili Summit Ridge işlemci ailesini 17 Ocak’ta satışa sunacak. Çok muhtemeldir ki firma Summit Ridge işlemcilerini 5-8 Ocak’ta düzenlenecek olan CES 2017 fuarında tanıtacaktır.
amd-zen_performance
AMD Zen Summit Ridge işlemciler üç segmente ayrılarak karşımıza çıkacak, tıpkı Intel’de olduğu gibi. Buna göre;

  • AMD Zen SR7 — Üst düzey işlemciler
  • AMD Zen SR5 — Orta sınıf işlemciler
  • AMD Zen SR3 — Giriş seviyesi işlemciler

Fiyatlandırma tarafında Zen SR5 işlemcilerin 100-250 Dolar arasında bir fiyatlandırmaya sahip olması bekleniyor. Üst düzey kullanıcılara yönelik olan Zen SR7 işlemcilerin ise 250-300 Dolar bandında olacağı belirtiliyor. Belirtilenlere göre Zen SR7 ailesi mensubu 8 çekirdekli ve 16 izlekli işlemci Core i7-6850K (600 Dolar) ile benzer performans sergileyecek. Öte yandan daha üst seviye ve OC işlemine daha yatkın özel SR işlemcilerin de geleceği konuşuluyor. Bunların fiyatı da 500 Dolar civarında olabilir.
amd-zen_summit-ridge-3240-x-1080
Kısaca AMD artık çok ucuz olmayacak ancak Intel kadar da pahalı olmayacak. RX serisi ekran kartlarında izlenen fiyat politikasını CPU tarafında göreceğiz.
Ek olarak AM4 soketli anakartlar tarafında da üç adet aile bulanacak. Bunlar AMD X370, B350 ve A320. AMD bu konuda da Intel’in ayak izleri izleyerek üst seviye anakart ailesi X370‘de daha gelişmiş OC performansı sunacak ve bunun yanında çipset çoklu GPU işlevini destekleyecek. Yani çipset CrosFire ve SLI çözümlerini destekleyecek. B350 çipsetinde ise sadece OC ek özellik olurken A320 çipseti ise giriş seviyesi kullanıcılara hitap edece ve OC imkanı olmayacak. Bu arada tüm Zen işlemcilerin çarpanı açık olacak.
Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir