AMD Zen İşlemcilerin Fiyatları Ortaya Çıktı!


Son dönemde AMD adını sıkça duymaya başladık zira çok kısa bir süre içerisinde oldukça uzun bir süredir beklenen Zen mimarili Summit Ridge (SR) işlemciler piyasaya adımını atacak. Daha önceki haberlerimizde sizlere Zen Summit Ridge işlemcilerin Ocak ayı itibariyle piyasaya gireceğini ve fiyat dedikodularını aktarmıştık. Sıcağı sıcağına gelen yeni bilgiler bizlere işlemcilerin daha net fiyatlandırmasını gösteriyor.
14nm FinFET sürecinde üretilecek olan Zen mimarili işlemciler esasında AMD için bir dönüm noktası olacak. Eğer fiyatlandırma ve performans dengesini iyi tutturabilirlerse ekran kartı tarafında yükselen ivmesini işlemci tarafına da taşıyabilir ve neredeyse kaybolan eski rekabeti geri getirebilir. Rekabetin geri gelmesi elbette bizlere olumlu yansıyacaktır.


AMD, Zen işlemcileri üç performans sınıfına ayıracak. Firmanın bu hamlesi esasında Intel’in Core serisinin isimlendirmesine oldukça benziyor. Buna göre Zen işlemciler şu şekilde karşımıza çıkacak ve işlemciler bu adların altında önümüze gelecek.

  • AMD Zen SR7 — Üst düzey işlemciler
  • AMD Zen SR5 — Orta sınıf işlemciler
  • AMD Zen SR3 — Giriş seviyesi işlemciler

2gcjuub
Çin kaynaklı sızıntıya göre AMD’nin üst seviye yeni nesil işlemcisi olan ve Zen SR7 bünyesinde yer alan 8 çekirdekli/16 izlekli işlemci 499 Dolar fiyat etiketine sahip olacak. İşlemcinin, Intel tarafındaki  i7 5960X – i7 6850K ile olumlu rekabet içerisine gireceği de belirtilenler arasında. Üstelik bu işlemcilerin fiyatı 1000 ila 600 Dolar seviyesinde.

Zen SR7 Zen SR7 Zen SR5 Zen SR3
Mimari Zen Zen Zen Zen
L2 Cache 4 4 3 2
L3 Cache 16 16 12 8
Çekirdek 8 8 6 4
İzlek 16 16 12 8
Frekans 3.2 3.0 ? ?
Turbo Frekans 3.5 3.2 ? ?
TDP 95W 95W 65W 65W
Çıkış Tarihi Ocak Ocak Mart Mart
Fiyat 499 Dolar 349 Dolar 249 Dolar 149 Dolar

Ek olarak sızıntılarda bir başka Zen SR7 işlemcisi görülüyor. O da yine 8 çekirdekli ve 16 izlekli ancak frekans hızları biraz daha düşük tutulmuş. Öngörülen fiyatı ise 349 Dolar olarak belirtilmiş. Orta seviyeye hitap edecek olan Zen SR5 altında bulunan 6 çekirdekli ve 12 izlekli işlemci ise 249 Dolar, giriş seviyesinde yer alan Zen SR3 ise 4 çekirdekli/8 izlek birimden oluşuyor, fiyatı ise 149 Dolar olarak aktarılmış.


Ek olarak Ocak, CES fuarında ayında duyurulacak olan Zen işlemcilerin yanında AM4 X370 çipsetli anakartlar da karşımıza çıkacak. Daha gelişmiş OC deneyimi sunacak olan çipset, kategori bakımından en üst seviyeyi hedefliyor olacak. Sonrasında Orta ve Giriş seviyesi işlemciler ile birlikte B350 ve A320 anakartları da piyasada görebileceğiz. Son olarak belirtmemiz gerekir ki bu bilgiler kesinleşmiş resmi bilgiler değildir.
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir