AMD Zeppelin İşlemcisi Detaylanıyor; 32 Çekirdek, Polaris ve Zen Mimarisi ve Dahası!


Geçtiğimiz senenin ağustos ayında yaptığımız haberin doğruluğu teyitlendi. AMD, 32 çekirdekli işlemcisi HPC APU, sınıfına hitap edecek. Sınıfında rakipsiz olan yeni işlemci üst sınıf ve yüksek performanslı sistemlere yani kurumsal sınıfa özel olacak ve 2017 yılı içerisinde çıkışını yapacak.

HPC APU-lar- bünyesinde Zen çekirdeklerini, Polaris mimarili grafik birimini ve HBM bellekleri barındıracak. APU içerisinde bulunan Zeppelin olarak adlandırılan işlemci gücünü AMD’nin yeni Zen mimarisinden alacak. Grafik birimi ise Polaris mimarili Greenland veya Vega 10 olarak adlandırılan entegre ekran kartı olacak.
AMD-Zeppelin-EHP-Processor
32 Çekirdekli Zeppelin işlemcisinin bulunduğu HPC APU, 100GB/s hızında grafik birimi ile haberleşirken, HBM bellekler sayesinde APU, 500GB/s bant genişliğine ulaşacak. Zeppelin’e dönersek söylenenlere göre işlemci, 4 adet Zen kümesinden oluşacak ve her bir Zen kümesi içerisinde 8 mantıksal çekirdek barındıracak. Öte yandan HPC APU, DDR4 bellekleri destekleyecek. AMD sanırım bu sefer işine bayağı iyi çalışmış, daha fazla detay önümüzdeki dönemlerde ortaya çıkacaktır.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.