AMD'den Bir Çift GPU'lu Ekran Kartı Daha; FirePro S9300 X2!


Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan çift Fiji GPU’lu Radeon Pro Duo ekran kartıyla firma gövde gösterisinde bulunmuştu. Oyunlar için mevcut kartlar arasında en iyisi olan bu karta yeni bir kardeş daha ekleniyor ama hedef bu sefer server ve workstation’lar.
AMD FirePro S9300 X2 adını alan ekran kartı daha çok üst seviye profesyonel kullanıcıları ve araştırma gruplarını hedef alıyor. Kart, veri işleme, analiz ve bilimsel araştırmalar için optimize edilmiş durumda. AMD’ye göre yeni canavar, dünyanın en hızlı tek hassasiyet grafik hızlandırıcısı konumunda.AMD-FirePro-S9300-X2-Dual-Fiji_Specs (2999 x 1687)
Çift Fiji grafik çekirdeği sayesinde toplamda 8192 Stream işlemcisine sahip olan kart 850MHz taban hızında görev alıyor. Kayar nokta hesaplamalarında 13.9 TFLOPS seviyesine ulaşan kart 8GB HBM bellek sayesinde 1TB/s bantgenişliğine ulaşıyor ve böylece rakiplerine göz dağı veriyor. 4096-bit belleklere sahip olan kartın TDP değeri ise 300W seviyesinde ki Tesla K80 ve M60’da bu TDP seviyesinde. Fakat AMD performans anlamında çok daha önde.AMD-FirePro-S9300-X2-Dual-Fiji_2 (1999 x 1125)
Güçlü ve ilk olmanın bizlere yansıması ise genelde fiyat tarafında oluyor. Yılın ikinci yarısında piyasaya adımını atacak olan kart, 5999$ fiyat etiketine sahip olacak. Bunun yanı sıra evreni haritalama görevinde olan CHIME radyo teleskobunun da bünyesinde bulunacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.