AMD'nin 2017-2019 Yeni APU Yol Haritası ve Platformları


AMD yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Firmanın grafik kanadı bir yana dursun işlemci kanadında da işler ve planlar devam ediyor. AMD’nin 2019’a kadar olan süre içerisinde piyasaya süreceği APU yol haritası ve platformlarını karşınıza getiriyoruz ve en nihayetinde daha önce bahsettiğimiz Gray Hawk APU’suna erişiyoruz.
AMD, 2019’a Kadar ”Kuş APU” Modellerini Sergileyecek
Bildiğiniz gibi AMD genellikler yeni ürün serilerinin isimlendirmesini oldukça yaratıcı yapıyor ve sıkıcılıktan uzaklaşıyor. Bu bağlamda firma yeni APU yol haritası ve ürün gamlarında kul türlerini taban alıyor. Yeni APU’lar 14nm FinFet sürecinde imal edilecekler ve Zen tabanlı olacaklar. Gray Hawk ise başlıca farklı bir adım oluyor.

  • Gray Hawk: 7nm APU, Zen+ tabanlı.
  • Snowy Owl: 14nm APU, Naples tabanlı.
  • Horned Owl: 14nm APU, Zen tabanlı.
  • Banded Kestrel: 14nm APU, Horned Owl’un kabaca yarısı kadar.

Şimdiye kadar ortaya çıkan bilgilere bakacak olursak, Horned Owl ve Banded Kestrel, temel APU yol haritasının birer parçası ve ikiside temel olarak gömülü sistemler için hazırlanıyor. 14nm FinFET sürecinde GlobalFoundries/Samsung ellerinde şekillenecek olan ailede Horned Owl ana kısmı temsil ediyor ki zaten kendisi Raven Ridge’in bir çeşidi sayılabilir.
Öte yandan Banded Kestrel ise daha güçsüz ve sadece gömülü sistemleri hedef alıyor olacak. Her iki APU ailesi de ilk olarak gömülü yani FP5 BGA soket yapısına hitap edecek ve sonra Horned Owl, ana akım pazara girecek yani AM4 soketler.
amd-gray-hawk-7nm-apu-zen-plusfeature-1920x1080
Diğer bir APU ailesi ise Snowy Owl olacak. Bu APU serisi server kısmına hitap edecek ve oraya özel kalacak. Naples işlemcisinin kırpılmış halleriyle ortaya çıkacak olan APU yine 14nm FinFET süreciyle GlobalFoundries/Samsung  tarafından imal edilecek. AMD Snowy Owl ve Naples ile sunucu pazarında pay kazanabilir.
En sonunda ise Gray Hawk APU ailesine erişeceğiz. Gray Hawk, AMD için öneli rol oynayacak zira firma bu seride 7nm üretim sürecine giriş yapacak ve bunu çok büyük bir ihtimalle Intel’den önce gerçekleştirecek. Bununla birlikte Zen+ mimarisine de geçiş yapılacak. Bu seri hakkında size daha çok detay verdiğimiz şu haberimize göz atmanız daha iyi olacaktır.

Banded Kestrel Horned Owl Snowy Owl Gray Hawk
İşlem Süreci 14nm FinFET 14nm FinFET 14nm FinFET 7nm 14nm FinFET
Tip APU APU APU APU
Pazar Segmenti Mainstream Mainstream Server Mainstream
Mimari Zen Zen Zen Zen+
Paket-Soket FP5 BGA FP5 BGA / AM4 AM4 AM4+
Tahmini Çıkış Tarihi 1H 2018 2H 2017 1H 2017 2019

Kaynak 1Kaynak 2


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir