Amerikan Ulaştırma Departmanı; Otomobiller Birbiriyle Konuşsun


Karl Benz tarafından 1885 yılında üretilen ilk otomobilden bu yana otomobiller konusunda bir çok şey değişti; Motor güçleri, dizaynları, hızlar vs. Ancak değişmeyen tek şey biz insan kullanıcılar olduk. Yakında bizlerde değişeceğiz. Aslında insan bir aracı kullanabilecek mükemmelliyete sahip değil. Sadece önümüzü görecek şekilde bir görme sistemine sahibiz. Aynalar olsa da kör noktalar mevcut. Dolayısıyla duble yollara rağmen trafik kaçınılmaz.
Gelecekte ve hatta şimdilerde insansız sürücüler yani otonom araçlar hayatımıza girmeye başlıyor. Amerikan Ulaştırma Departmanı’ndan çıkan bir yasa tasarısı otonom geleceği bugünün bir gerçeği haline getirmek istiyor.

Amerikan Ulaştırma Departmanı’nın sunduğu “Araç Araca” (Vehicle to Vehicle; V2V) teklifi kısa menzilde tüm otomobillerin birbiri ile haberleşmesini temel alıyor. İster otonom isterse hali hazırda kullanılan araçlar bu özelliğe sahip olacak. Araç Araca sistemi ile yer, yön, hız bilgisi gibi veriler kısa menzilde bulunan araçlara bildirilecek, bu iletişim saniyede 10 defayı bulacak. Bu sayede eğer varsa sürücü tehlikeden çok daha önce uyarılmış olacak.
Teklif, hali hazırda değerlendirme aşamasında. Ondan sonra 90 günlük bir askıda kalma, ve gerekli olursa revizyon süreci var önünde. Eğer bu sistem hayata geçerse yeni üretilecek araçlar ABD’de dedi kodu yapmaya başlayacaklar.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.