AMOLED Ekran Pazarının Tek Hakimi: Samsung!


Günümüz şartlarında ekran teknolojileri gelişmeye devam ederken firmalarda bu pazarda söz sahibi olabilmek için yoğun çaba ve yatırım yarışına giriyor. Akıllı telefonlardan tutunda TV’lerde bile kullanılan ekranların bizce en önemli özellikleri enerji tasarrufu olmalı.
Bu bağlamda pazarda bulunan LCD, IPS LCD, Super AMOLED, AMOLED, IGZO paneller gibi bir çok panel ve üreticileri ile karşılaşıyoruz. Bu paneller arasında AMOLED ve Super AMOLED teknolojileri gün geçtikçe pazar payını arttırıyor. “Aktif Matrisli Organik Işık Saçan Diyotlar” anlamına gelen AMOLED paneller sahip oldukları pikselleri arkadan aydınlatma olmadan aydınlatabildikleri veya kapatabildikleri için enerji tasarrufu konusunda diğer LCD tabanlı panellerden daha avantajlı konumdalar. Bir önceki yazımızda da zaten AMOLED ekranlarda siyah duvar kağıdının enerji tasarrufuna etkisini göstermiştik.

Geçtiğimiz çeyrek araştırmaları gösteriyor ki AMOLED ekran üretiminin %95.8’i Samsung’a ait. Bu çeyrekte çıkan akıllı telefonların yaklaşık %18’inde AMOLED ekranlar kullanılıyor. Genel panel üretimine baktığımızda yine Samsung, %38.5 ile piyasanın aslan payını elinde bulunduruyor. AMOLED ekran üretiminin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %35 arttığı, piyasa hacminin ise 3.29 Milyar dolara sıçradığını görüyoruz ki bu rakam geçen yılın neredeyse 2 katı.
Rakamlardan anlaşılan o ki gelecek ekran teknolojisi hakimi AMOLED olacak gibi, zaten analistlere göre 2018’de Apple, yeni iPhone modellerinde AMOLED ekranlara yer verecek. Muhtemelen gelecekte yine Apple – Samsung ortaklığını görme ihtimalimiz yüksek.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.