Analiz; Akıllı Telefon Pazarında İlk Çeyrek Sonuçları ve Düşen Devler!


Akıllı telefon pazarına yönelik ilk çeyrek sonuçları kısa süre önce paylaşıldı. Sonuçlar bir hayli şaşırtıcı olmakla birlikte daralan pazarın dev şirketlerde düşüşe neden olduğunu görüyoruz. Tabi daralan pazardan faydalanan şirketler bizleri daha çok şaşırtmış durumda.
Son yayınlanan raporlara baktığımızda 2016 yılının ilk çeyreğinde en çok satan firmalar arasında HTC, Sony, LG, Lenovo gibi devlerin bulunmadığını görüyoruz. İlk 5 sırada sırasıyla Samsung, Apple, Huawei, Oppo ve Vivo yer almakta. Özellikle sın iki sıra yani Oppo ve Vivo’nun yükselişi etkileyici.
Raporda yer alan firmalara sırasıyla göz attığımızda lider Samsung’un bu çeyrekte 81,9 Milyon akıllı telefon sattığını ve pazar payının %24,5 olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre firma kayda değer bir düşüş yaşamamış olmasını Galaxy S7 serisine bağlayabiliriz zira adeta yeni seri tampon vaziyeti görmüş durumda.
Listenin ikinci sırasında ise Apple yer alıyor. Bu dönemde toplamda 51,2 Milyon iPhone satışına imza atan firma pazardan %15,3’lük bir dilimi almış durumda. Yıllık bazda satışlarda %16’lık düşüşle 10 Milyon daha az satan Apple, aynı şekilde pazar payında da %3,1’lik bir kayıp yaşamış.akıllı telefon satış rakamları Q1 2016
İstikrarlı büyümesini sürdüren Huawei ise bu çeyrekte 27,5 Milyon akıllı telefon satışıyla %8,2 pazar payına el koymuş. Yıl bazında %58,4 gibi agresif bir artış yakalayan şirketin bu yıl 120 Milyon civarında akıllı telefon satışı gerçekleştireceği düşünülüyor.
Listenin ve pazarın son iki üyesi Oppo ve Vivo ise esasında aynı holding çatısı altında işlem gören iki şirket konumunda. Oppo, 18,5 Milyon akıllı telefon satışıyla %5,5’lik bir dilime sahip olurken yıllık artışı ise %153,2 olarak gerçekleşti. Vivo ise 14,3 Milyon satış ile %4,3 pazar dilimini yakalarken %123,8 artış yakaladı.
Toplamda ilk çeyrekte 334,9 Milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirilirken yıllık artış %0,2 olarak seyretmiş. Bu küçük artışın pazarın doyum noktasına gelmeye başladığının bir göstergesi. İkinci gösterge ise fiyat-performans modelleriyle dikkat çeken firmaların dev şirketleri geçmesi. Pazarın tepe yani amiral gemi tarafında daralmaların daha sert olacağını söyleyebiliriz.
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir