Analiz; En Hızlı İnternet Hangi Ülkede ve Türkiye'nin Konumu Ne?


Geçtiğimiz gün yayınladığımız bir başka haberimizde küresel ölçekte internet güvenliğini konu almıştık. Akamai tarafından hazırlanan bu verileri sizlere aktarmıştık. Şimdiki yazımızda ise yine aynı firmanın farklı bir raporunu konu alıyoruz. Bulut bilişim ve içerik dağıtımı sektöründe önemli isimler arasında yer alan ve Web trafiğinin %30’unu elinde bulunduran Akamai’nin bu raporu ülkelerin internet bağlantı hızlarını bizlere gösteriyor.
Ülkelerin ortalama internet hızlarından yola çıkarak küresel ölçekte ortalama internet bağlantı hızını 6.3Mbps olarak açıklayan Akamai, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre %23 oranında arttığını, çeyrek bazda ise %12’lik bir artışın meydana geldiğini gösteriyor. En hızlı internen bağlantısı bulunan ülkelere baktığımızda ise listenin başında 29Mbps ile Güney Kore‘yi görüyoruz. İkinci sırada bulunan Norveç ortalama 21.3Mbps hız surken üçüncü sıradaki İsveç ise 20.6Mbps ortalama hız sunuyor.ortalama internet hızları
Küresel ölçekte anlık en hızlı internet bağlantı sıralamasına baktığımızda ise ülkelerin yerlerinin değiştiğine şahit oluyoruz. Bu bağlamda baktığımızda ortalama hızın 34.7Mbps olarak gerçekleştiği ortaya konuluyor. Bu rakam yıllık olarak %14, çeyrek bazda ise %6.8’lik bir yükseliş göstermiş. En hızlı bağlantı ise 147Mbps ile Singapur’da bulunurken ikinci sırada Hong Kong 110,3Mbps, üçüncü Endonezya ise 110,2Mbps hız sunmakta.
10Mbps üstü ve 4Mbps üstü
Dünya genelinde ülkelerde sunulan internet hizmetinin 10Mbps ve 4Mbps hızlarından yüksek olan bağlantılara geldiğimizde ise rakamların kısmen iyi olduğunu görüyoruz. Küresel anlamda geniş bant abonelerinin internet bağlantılarının %73’ü 4Mbps’den yüksek durumdayken bu rakamı 10Mbps‘e çektiğimizde ise abonelerin sadece %35’inin daha yüksek hızlar aldığını görmekteyiz. Ortalama 25Mbps hızdan daha yüksek hız alan internet abonelerinin oranı ise %8.5.
df
Ortalama internet hızları bakımından Avrupa‘ya baktığımızda ise başı 21.3Mbps ile Norveç çekiyor. Avrupayı bir kenara bırakıp ülkemize ve orta doğuya geçtiğimizde ise rakamların son derece kötü olduğuna şahit oluyoruz. Türkiye’nin ortalama internet hızı 7.2Mbps olarak gerçekleşirken yıllık yükseliş %12 olarak yansımış. Ortalama hızda ülkemiz dünya genelinde 64. sırada. Burada Katar ve Kenya’ya geçilmiş olmamız son derece ilginç. Anlık en yüksek bağlantı hızımız ise 40.7Mbps.
Adsız
Rakamların daha da kötüleştiği alanlara gelelim isterseniz. Yukarıda ki tablolarda da gördüğünüz üzere bu listeler 4/10/15Mbps hızlardan daha fazlasını alan kullanıcıların oranını gösteriyor. Ülkemizde ki abonelerin %87’si 4Mbps hızdan daha yüksek bağlantıya sahipken sadece %13’ü 10Mbps bağlantıdan daha yüksek hızları görebiliyor. 15Mbps bağlantı hızına geldiğimizde ise ülkemizin sadece %4.2‘sinin bu sınırdan daha üstünü aldığını söylemeliyiz. Yazımızın sonuna gelirken aşağıdaki kaynak linkinden yayınlanan rapora ulaşabileceğinizi ekleyelim.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.