Android Liderliğini Sürdürüyor


IDC araştırma şirketi 2014 yılının akıllı telefon pazar durumunu açıkladı. Ayrıca satılan akıllı telefon sayısının ise 1 milyar 300 milyon seviyelerini aştığını söylüyorlar ki gerçekten muazzam bir değer. Muazzam olmasının başlıca nedenlerinden ise 2013 yılına göre 2014 yılında satılan akıllı telefonların %27 oranda bir artış göstermesi. Bu büyümenin bu yıl daha sakin olacağı düşünülüyor.
idc_smartphones_os_2014
Pazarı elinde tutan Andorid ve IOS 2014 yılında toplam pazarın %96 civarı bir kısmını ellerinde bulunduruyor. Geçen yılan oranla %3 civarı bir büyüme sağlanmış. Android’in pazar durumu ise 2014 yılında %81 civarı olması pazarın tek eli olduğunu gösteriyor. 2013 yılın da bu değer %78 civarındaydı.
IOS‘da ise akıllı telefon satışı %25 civarı artsa da pazar payı durumundan %0.3 gibi ufak bir gerileme ile %14 civarlarına çekilmiş.
Bu iki işletim sistemi ardından pazarda üçüncü konuma sahip olan Windows Phone platformu da IOS ile benzer bir durumu paylaşıyor. Windows Phone platformu satışlarını yükseltse de pazar payı hakimiyetinde düşüş söz konusu. Diğer platform olan BlackBerry ise kuvvetli düşüşünü sürdürüyor öyleki pazar payı durumu %0.4’e kadar çekilmiş durumda aynı oradan satışlarda ciddi şekilde düşmüş.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir