Android Lollipop batarya düşmanı mı?


Bildiğiniz üzere Google‘ın üreticilere sunduğu yeni Android sürümü olan Android 5.0 Lollipop, akıllı telefonlarda ki yerini almaya başladı. Android Lollipop bize daha yüksek performans ve stabilite sunmayı hedefliyordu. Bunun yanında batarya performansının da artacağı söyleniyordu fakat kullanıcılar batarya performansının KitKat sürümüne göre daha düşük olduğunu söylüyor.
Bu konu üzerinde Nexus 5, LG G3, Samsung Galaxy S5 ve HTC One M8 cihazlarının güncelleme öncesi ve sonrası batarya konusundaki performans değişiklikleri üzerine bir test yapılmış.
Bekleme Süresi
Bekleme süresi
İnternet Süresi
Web
Video Oynatma Süresi
Video oynatma
Konuşma Süresikonuşma
Yapılan testlere bakıldığında Samsung Galaxy S5‘in Android Lollipop sonrası batarya performansının arttığı bariz gözüküyor. Keza HTC One M8‘de bazı testlerde KitKat sürümüne göre daha iyi sonuçlar elde etmiş. Diğer cihazların ise Android Lollipop sürümünde batarya sorunları yaşadığı gözüküyor.
Bu konudaki sorunun kaynağı Google değilde üreticilerin olduğu düşünülüyor. Üreticiler Android Lollipop‘u başarılı bir şekilde ürünlerine optimize edebilselermiş batarya performanslarının artacağı yapılan testte açıkça ortada. Samsung ve HTC bu konuda diğer üreticilere göre daha iyi olduğunu belitmemiz pekte yanlış olmaz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.