ANKEBOT; Yerli İnsansız Mini Tank! | Dijitaller

ANKEBOT; Yerli İnsansız Mini Tank!


Konya merkezli Elfatek firması tarafından geliştirilen ANKEBOT görücüye çıktı. 2015 yılında Ankebot markası ile robotik sektöre giren Elfatek firmasının ilk ürünü konumundaki ANKEBOT, savunma sanayii kategorisinde boy göstermek istiyor.

İnsansız, paletli mini tank robot olarak tarif edebileceğimiz ANKEBOT, 1193mm uzunluğa ve 973mm yüksekliğe sahip. 450kg ağırlığa sahip olan robot, 100kg yük taşıma kapasitesine, 360 derece dönebilir tarete ve 48 derecelik namlu açısına sahip. Palete entegreli elektrik motorlarından güç alan mini tank enerjisini yaklaşık 8 saatlik aküsünden alıyor.

Kontrolü görüntülü kumanda sayesinde sağlanan mini tank yaklaşık 30 metreye kadar görüntü aktarımı ve kontrol olanağı sağlayan sinyalleri gönderebiliyor. Firma tarafından belirtilenlere göre bu mesafenin arttırılması noktasında çalışmalar yapılıyor. Ek olarak savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından robotun incelendiğini de belirtelim.

Firmanın yönetim kurulu başkanı Bahattin Düzgün yaptığı açıklamada aynen şunları belirtti;

“ANKEBOT’un birinci versiyonu bu. Kendi imkanlarımızla yaptık. Özel amaçla üretildi ve muharebeye müsait. Genelkurmay Başkanlığı ile de görüştük. Savunma Sanayii Müsteşarı buraya geldi ve robotu inceledi. Savunma Sanayii Müsteşarlığından haber bekliyoruz. ANKEBOT, güvenlik kurumlarımızın yöneticilerini etkilemeyi başardı. Savunma sanayisine kazandırabilir, bunu hedefliyoruz. Örnek modelini ortaya koyduk. Robot, bomba imha çalışmalarında, yangına müdahalede, sıcak çatışmalarda ve yaralıları taşımada aktif şekilde kullanılabilecek.”

Robotik alanında yapılan bu çalışmaları şahsen oldukça önemli görüyorum. Evet, robotun henüz yüzde kaç oranında bir yerlilik miktarına sahip olduğunu bilmiyoruz ama önemli olan bu ilk adımlarda ”yapabilmek” diye düşünüyorum. İlk adımlar sancılı ve eksiklerle doludur ki zaten ANKEBOT‘un videolarından da bu eksiklikler görülüyor. Çok sert eleştiriler yerine biraz daha yapıcı eleştiri yapmak daha doğru olacaktır; Güzel bir girişim fakat geliştirilmesi gerekiyor.

Hemen aşağıdan daha fazla detaya ve aracın videosuna ulaşabilirsiniz.

Detaylar; Ankebot.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKEBOT; Yerli İnsansız Mini Tank!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz