Antarktika'da Dev Bir Buzul Koptu; Eriyen Kıta Isınıyor!


Küresel ısınmanın gerçeklerinin ve yaptıklarının birebir karşılığı olan Antarktika‘da işler hiçte iyi gitmiyor. Gezegenimizin Güney kutbunda yer alan Antarktika kıtası aynı zamanda Dünya üzerindeki en soğuk yer konumunda. 2 Milyon yıldan beri bazı bögelerine yağmur dahi yağmayan kıta şimdilerde zorlu süreçlerden geçiyor.
Geçtiğimiz günlerde paylaşılan bilgilere göre kıtanın batısında bulunan Çam Adası dolaylarında devasa bir buz parçası kopmuş durumda. 2016 Kasım ayında fark edilen olayı önemli kılan ise kopan buzun büyüklüğü. Manhattan büyüklüğündeki bu buz parçası gelecek hakkında bilim insanlarını şüphelendirmeye yetti.

Aynı zamanda araştırmacılar buzulun koptuğu yerden başka bir çatlağın meydana gelebileceği ve yine çok daha büyük bir kütlenin okyanusa doğru fırlayabileceğini aktarıyor. Başlıktaki görselde diğer dev çatlağı görebilirsiniz. Yaklaşık olarak 225 km² boyutundaki kopmanın nedeni ise elbette okyanusun vekıtanın ısınması.

Kaydedilen En Yüksek Sıcaklık

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda sizlere Antarktika buzullarının üzerinde irili ufaklu binlerce göletin meydana geldiğini aktarmıştık. Yine son olarak Birleşmiş Milletler‘e (BM) bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), tarafından yapılan bir bildiride kıtada son 20-30 yılda sıcaklıkların 19,8 dereceye kadar yükseldiği belirtildi.
Araştırmacılar sıcaklıkların 1982’de Antarktika’nın Signy Adası‘nda 19,8 dereceye, 2015’de de Esperanza üssünde 17,5 dereceye ulaştığını kaydetti. Bu arada normal şartlarda kıtanın yaz aylarındaki ortalama sıcaklığı -20 derece dolaylarında olması gerek.

Aslında arada sırada böyle yüksek sıcaklıklara ulaşılması çok büyük bir olay değil. Fakat son yıllardaki sıcaklık artışının dünya genelinden 3 kat daha fazla olması ve Güney Amerika’ya yakın olan yarımadanın en fazla sıcaklık artışına maruz kalan bölge olması endişe verici. Üstelik son 12 yılda bölgedeki buzulların %87’sinde küçülme olduğunu da belirtelim.
WMO uzmanı Michael Sparrow bölgenin ve kıtanın hava durumunu ve şartlarının çok daha iyi ve detaylı araştırılması gerektiğini sevunuyor.
Antarktika kıtası dünya üzerindeki temiz suyun %90’ına sahip durumda. Ve eğer tamamının eridiğini düşünürsek deniz-okyanus seviyelerinin 60 metre yükseleceğini belirtmek gerekir. Hatta 1-2 metre yükseliş bile birçok deniz kıyısında yer alan dev kentlerin sular altında kalacağını söyleyebilirim.
Kaynak 1 Kaynak 2


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.