Apple A12 Bionic; Sektörün ilk 7nm İşlemcisi iPhone’ların Kalbinde


Başarılı


iPhone XS ve XS Max’in içinde yer alan Apple’ın en son işlemcisi olan A12 Bionic. Apple’a göre, bir iPhone’un içine dahil edilmesi gereken en akıllı ve en güçlü işlemcidir. Ayrıca, hali hazırda pazarın ilk 7 nanometre yongası konumunda. Huawei‘de kendi yongası Kirin 980’de 7nm’ye geçtiğini önceden duyurdu ancak yeni iPhone’lar, Huawei’den önce piyasada olacak.

Apple’ın geçen yılki A11 Bionic ile yaptığı ilerlemenin üzerine inşa edilen yeni A12 çipi, bir kez daha kendi Fusion mimarisine dayanan 6 çekirdekli bir işlemci içeriyor. Geçen yıl olduğu gibi, CPU’da 2 yüksek performanslı çekirdek ve dört verimlilik çekirdeği bulunuyor. Genel itibariyle A12 Bionic, selefine göre %50 daha hızlı.

Geçen yıl, Apple, özel yapım bir GPU‘yu ilk kez kullanmıştı ve grafik gücü anlamında tepeye oynamayı başarmıştı. Şimdi ise yeni GPU yongasının %50’lik bir artışla daha da hızlandığını görüyoruz. Ayrıca artık GPU 4 çekirdekli yapıda (önceki 3 çekirdekliydi).

Buna ek olarak, nöral işlemci için bazı büyük gelişmeler yapıldı. Özellikle, Silikon Vadisi’nde bulunan dev, geçen yılki iki çekirdekli tasarımı daha iyi sekiz çekirdekli bir kurulum için değiştirdi. Performans kazanımlarını daha iyi anlamak için; geçen yıl A11 Bionic saniyede 600 milyar işlem gerçekleştirebiliyordu. Bu yılki A12 Bionic’in nöral işlemcisi saniyede 5 trilyonluk işlem gerçekleştiriyor. Apple’ın A12 Bionic ayrıca çok daha güçlü bir görüntü sinya işlemcisine de sahip-ISP.

#PhoneArena #TheVerge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.